Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) dynamicznie zawrócił w górę, powracając ponad 1,20Dane z amerykańskiego rynku pracy pozostaną w centrum uwagi inwestorów podczas dzisiejszej sesji. Najważniejsze odczyty za kwiecień pojawią się o 14:30 polskiego czasu.

Kurs euro umacnia się, nieustannie słabo radzi sobie brytyjski funt

Oczekiwania są wysokie. Prognozy zakładają, że stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadnie poniżej 6% i wyniesie 5,8%, a zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym jest szacowana na 978 tysięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli optymistyczne oczekiwania się potwierdzą, to mogą one zadziałać jak miecz obosieczny. Z jednej strony, prawdopodobnie doprowadzą one do podbicia nastawienia risk-on na globalnym rynku, co zaszkodziłoby dolarowi, uznawanemu za tzw. bezpieczną przystań.

Z drugiej strony, powyższy scenariusz przyczyniłby się do ponownego rozbudzenia obaw o rozpędzoną inflację oraz do możliwych zapowiedzi Fed o powolnym ograniczaniu ultraluźnej polityki monetarnej – a to z kolei mogłoby wpłynąć pozytywnie na rentowności obligacji w USA oraz na samego dolara.

Druga połowa bieżącego tygodnia upływa pod znakiem danych z amerykańskiego rynku pracy, które istotnie wpływają na nastroje inwestorów. Wczoraj pojawiły się dane o tym, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła poniżej 500 tysięcy, co wywołało falę optymizmu na rynkach finansowych.

Notowania EURUSD – dane dzienne

Dla dolara jednak te informacje odbiły się czkawką, bowiem większy optymizm przyczynił się głównie do powrotu nastawienia risk-on wśród globalnych inwestorów. Z tej przyczyny zyskiwały na wartości m.in. waluty EM, i ogólnie większość światowych walut była silna w relacji do amerykańskiego dolara. Notowania EUR/USD dynamicznie zawróciły w górę, powracając ponad 1,20 i dzisiaj rano utrzymując się powyżej niego.

Notowania GBPUSD – dane dzienne

Nieustannie słabo radzi sobie brytyjski funt, który znajduje się m.in. pod presją wynikającą z lokalnych wyborów do parlamentu w Szkocji. Ich wyniki będą znane dopiero w weekend, a najważniejszym pytaniem jest skala wygranej Szkockiej Partii Narodowej (SNP), której głównym celem programowym jest niepodległość Szkocji. SNP już teraz jest dominującą siłą polityczną w Szkocji, jednak nie posiada samodzielnej większości, więc dotychczas wszelkiego typu dążenia do referendum niepodległościowego były blokowane. Obecnie jednak SNP ma szansę na umocnienie swoich wpływów, a to stawia pod znakiem zapytania przyszłość Zjednoczonego Królestwa.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow jones online | kurs ropy brent | nasdaq spółki | biomed-lublin gpw | biomed lublin akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here