Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) dynamicznie pokonał ważną strefę oporu. Dolar znowu traciPopyt zdaje się mieć otwartą przestrzeń do rozegrania mocnej końcówki roku na ryzykownych aktywach. Finisz tygodnia ma szanse upłynąć pod znakiem akceptacji przez Kongres czwartego pakietu fiskalnego (nieważne, że będzie o ponad połowę mniejszy od tego, co proponowano przed listopadowymi wyborami), a także coraz większych emocji wokół umowy handlowej regulującej relacje po Brexicie.

Kurs dolara czeka na wieczorne posiedzenie FED

W sielankowych nastrojach nie powinien przeszkodzić FED, który zbiera się dzisiaj na ostatnim posiedzeniu w tym roku – jest jeszcze zbyt wcześnie, aby zapowiadać jakiekolwiek zmiany będące odchodzeniem od ultraluźnej polityki. Ba, FED może zapowiedzieć “rekalibrację” programu QE, który zacznie iść w stronę tzw. kontroli krzywej rentowności długoterminowych obligacji, co zostanie odebrany, jako “gołębi” sygnał.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na przebudzenie “jastrzębi” będziemy musieli zaczekać z kilka miesięcy, kiedy decydenci będą mieli większą pewność, że świat zaczyna już wygrywać z pandemią (nie można tego powiedzieć na początku procesu szczepień, gdyż trudno ocenić jaki będzie miał on przebieg, również w kontekście pojawienia się nowych szczepów koronawirusa, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii).

Kurs euro (EUR/USD) – mocne wybicie oporu

Rejon oporu z ostatnich dni przy 1,2176 został dzisiaj wyraźnie połamany na fali kolejnego risk-on po informacjach zwiększających prawdopodobieństwo przyjęcia pakietu fiskalnego przez Kongres w nadchodzących dniach, a także dzięki niezłym szacunkom grudniowych PMI z Europy. Wbrew oczekiwaniom wskaźniki dla przemysłu i usług poszły mocno w górę, co sugeruje, że biznes liczy już zyski, jakie będą po pandemii i nie przejmuje się ostatnimi obostrzeniami.

Technicznie wyłamanie 1,2176 może oznaczać wyraźne przyspieszenie ruchu w kolejnych dniach, zwłaszcza, że istotne opory można zlokalizować dopiero w okolicach 1,2450-1,2550 (szczyty z I kwartału 2018 r.). Pewnym zagrożeniem może być retoryka Europejskiego Banku Centralnego odnośnie siły euro, ale w ostatnich tygodniach decydenci byli bierni, więc trudno ocenić, czy zareagują teraz.

Wykres dzienny EURUSD

Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze posiedzenie FED, które raczej powinno dodać argumentów za osłabieniem dolara, niż odjąć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here