Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) do końca roku wzrośnie do poziomu  z 2014, uważa INGWraz z upływem kolejnych miesięcy 2021 roku kurs euro (EUR/USD) powinien stopniowo zmierzać w kierunku poziomu 1,30, uważają analitycy ING. Petr Krpata oraz Carsten Brzeski zwracają uwagę w komentarzu walutowym, że notowania europejskiej waluty ważone handlem znajdują się poniżej 6-miesięcznej średniej, co sugeruje niedowartościowanie. Dodając do tego konsensus rynkowy zakładający spadek dolara, eurodolar ma być „skazany” na wzrosty.

  • W czwartek Europejski Bank Centralny (EBC) podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych (prognozy tutaj). ING nie spodziewa się jednak fajerwerków
  • Zdaniem analityków banku instytucja nie ma powodów do reagowania na obecną sytuację i będzie chciała poczekać na napływ aktualniejszych danych gospodarczych
  • Kurs euro zgodnie z prognozami ma rosnąc, korzystając z dalszego osłabienia dolara amerykańskiego.

EBC bez fajerwerków. Nie ma powodów do działań.

ING nie spodziewa się fajerwerków po czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ już na grudniowym spotkaniu dokonano istotnego dostosowania do założeń polityki pieniężnej. W związku z tym, że nowa runda działań łagodzących została już w pełni wdrożona, dzisiaj nie zostaną przedstawione żadne nowe prognozy, w efekcie czego dzień dla euro powinien być relatywnie spokojny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prognozy ING przed posiedzeniem EBC. Źródło: ING

EBC powinien jednak powtórzyć, że uważnie monitoruje kurs walutowy, ale na razie ING nie oczekuje żadnych zmian w dotychczasowej erotyce banku. W połączeniu ze zmianą instrumentów polityki podczas grudniowego posiedzenia instytucja nie ma obecnie zbyt wielu asów w rękawie oraz niespodzianek, które mogłyby mocniej wpłynąć na notowania wspólnej waluty.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz dla dzisiejszego posiedzenia EBC zakłada (według ING), że Christine Lagarde może zasygnalizować stopniowy wzrost inflacji oraz aktywności gospodarczej oraz przypomnieć, że kurs wymiany euro nie jest celem instytucji w samym sobie (jest jednak pilnie śledzony). Taki kontekst wypowiedzi powinien pozwolić euro utrzymać się przy poziomie 1,21 USD.

Ponieważ kurs wymiany euro ważony handlem spadł poniżej swojej 6-miesięcznej średniej, a EBC już w grudniu ogłosił nowe środki łagodzące, niewiele wskazuje na to, by styczniowe posiedzenie EBC miało znaczny wpływ na kurs euro. Nie oczekujemy znaczącej zmiany w interwencji słownej. Ponieważ oczekuje się, że spadek kursu USD powróci w najbliższych miesiącach, do końca roku para walutowa EUR/USD powinna wzrosnąć do 1,30 – prognozuje ING.

Euro niedowartościowane? Waga handlowa poniżej półrocznej średniej

Niemniej poziom kursu walutowego i ewentualne uwagi EBC odnośnie euro skupią uwagę rynków. Jednak biorąc pod uwagę, że zarówno euro ważone ryzykiem handlowym, jak i para walutowa EUR/USD poprawiły się w ciągu ostatnich dwóch tygodni, potrzeba nadchodzącej interwencji słownej jest mniejsza.

Jak pokazuje poniższy wykres kurs wymiany euro ważony handlem jest obecnie nieco poniżej swojej sześciomiesięcznej średniej, co zbiegło się w czasie z pierwszą interwencją słowną urzędników EBC latem ubiegłego roku, która pomogła powstrzymać wzrost kursu euro. W związku z tym, wyłącznie z poziomu dzisiejszego kursu walutowego, nie ma potrzeby, aby EBC zareagował przesadnie podczas styczniowego posiedzenia.

Euro ważone obrotem handlowym spadło poniżej swojej sześciomiesięcznej średniej. Źródło: ING

Kurs euro (EUR/USD) wzrośnie do 1,30 z powodu słabego dolara

– Jak zaznaczaliśmy w naszym styczniowym FX Talking, podnieśliśmy naszą prognozę na koniec roku dla EUR/USD do 1,30. Podczas gdy historia euro pozostaje nieciekawa (strefa euro (EZ) nie prześcignie w tym roku amerykańskiej gospodarki, a normalizacja polityki EBC jest bardzo odległa), spodziewamy się, że dynamika niedźwiedziego dolara będzie dominować, ponieważ ucierpi z powodu kombinacji ujemnych stóp procentowych, niereagującego na rosnącą inflację Fedu i globalnego ożywienia gospodarczego – komentował ING.

W tych warunkach dolar powinien pozostawać w szeroko zakrojonym trendzie spadkowym, co z kolei doprowadzi do wzrostu kursu EUR/USD.

Dolar traci do euro na przestrzeni ostatnich 10 dni. Źródło: ING

Chociaż ING zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z polityką strefy euro, co było bardzo wyraźne w ciągu ostatnich dwóch tygodni (zwłaszcza we włoskiej sadze politycznej), zagrożenia te nie są obecnie wystarczające, aby spowodować materialne szkody dla europejskiej waluty.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni euro ani nie znalazło się w gronie przegranych wśród gospodarek G10, ani nie gwarantowało premii za ryzyko (obecnie EUR/USD handluje zgodnie z krótkoterminową finansową miarą wartości godziwej ING).

– Jak już zauważyliśmy, strona dolarowa równania powinna pozostać dominującą siłą napędową kursu EUR/USD i spodziewamy się, że przyczyni się ona do wzrostu kursu krzyżowego – prawdopodobnie począwszy od drugiego kwartału, kiedy to pojawi się jasność co do złagodzenia miar lockdownów – podsumował ING.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here