Naga MarketsKurs euro (EUR/USD): czy para walutowa uległa większej korekcie?Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł od marca z ok. 1,06 do prawie 1,24, a wszystko zaczęło się od uderzania pandemii w rynki finansowe. Wtedy nastąpił zwrot w notowaniach USD. Jednak wydaje się, że ostatnio trend wzrostowy słabnie. Według danych amerykańskiej komisji CFTC na indeksie dolara amerykańskiego mogła pojawić się tzw. zatłoczona transakcja, czyli tzw. crowded trade, co oznacza, że każdy, kto chciał handlować na spadek wartości USD, już to zrobił, otwierając pozycję krótką na rynku futures.

Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł od marca z ok. 1,06 do prawie 1,24

To z kolei może także oznaczać mniej chętnych do handlu na wzrost kursu EUR/USD. Mimo ostatniego wyhamowania w trendzie i zatrzymania pod 1,24 indeks Citi EUR Pain nadal może wykazywać bardzo istotne długie pozycjonowanie we wspólnej walucie, bliskie poprzednim trendom. Zatem wciąż w grę może wchodzić realizacja zysków z tych pozycji w najbliższym czasie, wynika z danych podanych przez agencję Bloomberg.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto mieć na uwadze możliwe przedłużenie restrykcji gospodarczych w strefie euro aż do końca marca lub dłużej, co może wiązać się z recesją w pierwszym kwartale 2021 r. W USA pojawił się nowy pakiet pomocowy o wartości 1,9 bln dolarów, co ogłosił Joe Biden. To z kolei może sprzyjać USD w relacji do EUR w związku z perspektywami gospodarczymi, przynajmniej w krótkim terminie. Scenariusz bazowy może zakładać zatem korekcyjne umocnienie USD, a następnie trend deprecjacji amerykańskiej waluty może powrócić. Zdaniem UBS Wealth Management w marcu euro może kosztować 1,24 USD, w czerwcu 1,25, a we wrześniu i grudniu 1,27 USD.

Na wykresie kursu EUR/USD (pokazujemy go na naszym profilu w serwisie tradingview.com https://pl.tradingview.com/chart/EURUSD/JFGQJ8ji/) możemy zaobserwować potencjalny układ znany z teorii fal Elliotta. Od marca notowania utworzyły pięciofalową strukturę wzrostową, gdzie potencjalny zasięg dla fali piątej równy 161,8 proc. fali pierwszej wypada w rejonie 1,2430. O potencjalnym wyczerpywaniu się trendu mogą także mówić dwie świece tygodniowe z relatywnie dużymi górnymi cieniami. Niemniej jednak potwierdzeniem dla możliwego zwrotu trendu byłoby dopiero pokonanie dolnego ograniczenia w głównym kanale trendowym. Jeśli linia ta zostałaby pokonana, to droga w stronę 1,17-1,16 mogłaby zostać otwarta.

Wydaje się zatem, że w krótkim terminie i czynniki fundamentalne i techniczne mogą sprzyjać pojawieniu się korekty na parze EUR/USD wraz z przejściowym umocnieniem USD na szerokim rynku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here