Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) ciągle znajduje się pod presją. Oczekiwania na decyzje EBCWrześniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie miało większe znaczenie, niż jeszcze mniej więcej tydzień temu sądził rynek. Spotkanie niewątpliwie będzie istotne dla pary EUR/USD, która ostatnio znalazła się pod presją.

Co w czwartek usłyszymy od EBC i jak zareaguje euro?

Rada Prezesów spotka się we Frankfurcie w czwartek. Decydenci będą rozmawiać o tym, jak radzi sobie gospodarka strefy euro po wycofaniu większości środków mających ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w krajach strefy euro. Będą oni również oceniać efektywność ostatniego agresywnego łagodzenia polityki pieniężnej. W czerwcu EBC rozszerzył zakres wprowadzonego u szczytu rynkowej paniki w marcu nadzwyczajnego programu zakupów w czasie pandemii (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP).  W konsekwencji tego rozszerzenia pułap programu dobił do 1,35 bln euro. Program potrwa co najmniej do końca czerwca 2021 roku.

Ostatnia poprawa w miękkich odczytach aktywności gospodarczej dostarczy EBC pewnej otuchy, jednak niespodziewany spadek sprzedaży detalicznej w lipcu będzie stanowił powód do obaw. Kluczowym punktem dyskusji jednak będzie prawdopodobnie ostry spadek inflacji w strefie euro. Dane, jakie poznaliśmy w ubiegłym tygodniu pokazały, że dynamika cen konsumpcyjnych w bloku walutowym w sierpniu spadła poniżej zera w ujęciu rocznym po raz pierwszy od 2016 roku (-0,2% wobec oczekiwanego poziomu 0,2%). To znacznie niższy poziom niż średni zakładany na ten rok w projekcji z czerwca. Co ważniejsze, inflacja bazowa, która nie uwzględnia najbardziej zmiennych komponentów, czyli cen żywności i energii doświadczyła jeszcze większego spadku. W sierpniu znalazła się ona na poziomie 0,4% w ujęciu rocznym, znacznie poniżej poziomu 1,2% odnotowanego w lipcu.

Wykres 1: Inflacja w strefie euro (2013 – 2020)
Źródło: Refinitiv Datastream Data: 07/09/2020

W przeciwieństwie do niektórych innych podobnie istotnych banków centralnych, obecnie jedynym zadaniem EBC jest podniesienie inflacji w bloku walutowym do poziomu bliskiego, ale poniżej 2%. Zupełny brak presji inflacyjnej w strefie euro to istotny powód do zmartwień banku centralnego i może zdominować dyskusje prowadzone przez decydentów w tym tygodniu.

Poniżej przedstawiamy kluczowe kwestie, na które w kontekście komunikacji banku warto zwrócić uwagę w czwartek.

  • Nowe projekcje ekonomiczne. Zaktualizowana projekcja PKB strefy euro, która prawdopodobnie pozostanie zbliżona do poprzedniej raczej nie przyciągnie zbyt wielkiej uwagi. Biorąc pod uwagę ostatni spadek inflacji, znaczna aktualizacja projekcji inflacji w dół jednak wydaje się prawdopodobna. Rada Prezesów może też wyrazić opinię, że ryzyka dla inflacji skierowane są w dół po ostatnim wyraźnym umocnieniu euro (wzrost o ok. 5% od czerwcowego spotkania), co zwykle skutkuje obniżeniem cen. Perspektywa rosnącego bezrobocia i niższej dynamiki płac po wygaśnięciu programów wsparcia również stanowią ryzyko w dół dla perspektyw inflacji.
  • Wskazówki dotyczące dalszej stymulacji w najbliższej przyszłości. Biorąc pod uwagę ryzyka dla inflacji, sądzimy, że jest możliwość, że EBC otworzy drzwi do rozszerzenia programu PEPP w dalszej części roku w trakcie któregoś z kilku następnych posiedzeń Rady Prezesów. Główny ekonomista EBC, Philip Lane niedawno zasugerował, że decydenci są w stanie w razie potrzeby zrobić więcej. O ile nie sądzimy, że istnieje potrzeba podjęcia natychmiastowych działań w tym miesiącu, to jednak uważamy, że bank może wykorzystać to spotkanie jako okazję do stworzenia podstaw do rozszerzenia programu w dalszej części roku, być może w grudniu.
  • Uwagi dotyczące siły euro. W ostatnim czasie kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu od maja 2018 roku, zyskując ok. 9% od połowy maja. Z punktu widzenia banku centralnego nie jest to pożądany obrót spraw, biorąc pod uwagę negatywny wpływ umocnienia euro na inflację i konkurencyjność eksportu. Komentarz Lane’a z poprzedniego tygodnia zgodnie z którym wartość waluty ma znaczenie sugeruje, że kwestia siły euro prawdopodobnie znajdzie się w porządku obrad EBC na posiedzeniu w tym miesiącu. Istnieje szansa, że podczas konferencji prasowej dojdzie do jakiejś interwencji werbalnej, mającej na celu ograniczenie siły waluty.
Wykres 2: Kurs EUR/USD (wrzesień ‘19 – wrzesień ‘20)
Źródło: Refinitiv Datastream Data: 07/09/2020

Spodziewamy się, że ton czwartkowej komunikacji EBC będzie przesunięty bardziej w gołębią stronę, zwłaszcza biorąc pod uwagę ponure dane inflacyjne z poprzedniego tygodnia. Jeśli bank wyrazi obawy dotyczące przedłużającego się okresu deflacji, jednocześnie sugerując, że kolejne rozszerzenie programu PEPP może nastąpić w dalszej części roku, sądzimy, że euro w czwartek doświadczy presji wyprzedażowej. Komentarze ze strony Lagarde dotyczące ostatniej siły euro lub zwiększone obawy dotyczące drugiej fali infekcji koronawirusem w naszej opinii również skłoniłyby inwestorów do pozbywania się euro.

Decyzje EBC poznamy w czwartek o 13:45, konferencja prasowa odbędzie się o 14:30.

Autorzy: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk – analitycy EburyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here