Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) blisko wybicia ponad 1,18Zmienne podejście Donalda Trumpa do rozmów wokół pakietu fiskalnego pokazuje, że stał on się już zakładnikiem samego siebie. Brak pomysłu na wyciągnięcie sondaży z dołka na trzy tygodnie przed wyborami, może zapowiadać bardziej nerwowe ruchy. Inwestorzy będą jednak zwracać coraz mniejszą uwagę na humory Trumpa, traktując go jako odchodzącego prezydenta. Na rynkach widać tzw. “niebieską falę” – inwestorzy dyskontują przejęcie władzy przez Bidena i Demokratów, ale nieco bezrefleksyjnie, co może zemścić się w listopadzie. Zwłaszcza, że ignorowany jest wątek rosnących zakażeń COVID-19 na świecie – wczorajsze statystyki były pod tym względem po raz kolejny rekordowe.

Johnson w podobnej sytuacji do Trumpa. Problemy Brexitu

Boris Johnson znajduje się w nieco podobnej sytuacji do Trumpa. Ostra negocjacyjna z Unią Europejską stawia na szali jego polityczną karierę. Myślę, że większość obywateli nie zdaje sobie sprawy ze skutków, jakie może wywołać bezumowny Brexit od pierwszego stycznia i szybko rozliczy za to torysów. Rynki nie reagują na humory brytyjskiego premiera, który dwa dni temu zagroził zerwaniem rozmów po zaostrzeniu stanowiska UE. Niemniej oczekiwanie na to, że zwycięży biznesowy pragmatyzm, może okazać się zgubne i to bardziej z czysto technicznego punktu widzenia – zostało strasznie mało czasu na tak naprawdę żmudne i szczegółowe ustalenia przyszłych relacji handlowych UK-EU.

Euro nie przejmuje się docierającymi informacjami o możliwych trudnościach przy dopinaniu szczegółów pakietu ratunkowego dla UE, jaki został wstępnie zaakceptowany w lipcu. Dopóty ten temat nie wskoczy na główne nagłówki depesz, to będzie ignorowany. Dlaczego? Bo rynki mogą mylnie traktować to zamieszanie, jako naturalną cechę ustalania wszelkich kluczowych spraw na poziomie Wspólnoty. Tyle, że teraz wątek fiskalnego wsparcia staje się o wiele bardziej istotny w kontekście nadciągającej drugiej fali pandemii i dalszych restrykcji społecznych, jakie będą wprowadzane w nadchodzących tygodniach.

Na wykresie EURUSD widać, zatem bardziej słabość dolara, niż siłę euro. To z kolei jest wynik globalnego trybu risk-on, gdzie giełdy próbują rozgrywać tzw. niebieską falę (zwycięstwo Demokratów). Technicznie wybicie ponad 1,18 będzie potwierdzeniem, że jeszcze w tym miesiącu zmierzymy się z rejonami 1,19-1,20. Zwyżki są potwierdzane przez układ na RSI9.

Wykres dzienny EURUSD

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here