Kurs euro (EUR/USD) będzie spadał, S&P 500 również. Ropa w górę: sentyment traderówRynki akcji w Europie zanotowały wczoraj niewielkie spadki, mimo informacji, że brytyjski regulator zatwierdził szczepionkę firmy Pfizer-BioNTech przeciw Covid-19. Pierwsze dawki zostaną wprowadzone w ciągu kilku dni. W minionym miesiącu dokonano kilku postępów w walce z koronawirusem, co jest świetną wiadomością, jednak traderzy mają świadomość, że proces masowych szczepień potrwa kilka miesięcy. S&P 500 ustanowił kolejny rekord na zamknięciu po tym, jak większość sesji notował niewielkie spadki.

FTSE 100 zyskał wczoraj ponad 1% i wydaje się, że wzrostowy ruch był napędzany przez wiadomości o szczepionkach. Jednak przyglądając się bliżej, można zauważyć, że dużą rolę w tym wzroście odegrały spółki górnicze, energetyczne i bankowe. Firmy konsumenckie, które posiadają stosunkowo dużą ekspozycję na rynki międzynarodowe, również znacznie wzrosły z powodu słabszego funta. Uważa się, że FTSE 250 najlepiej reprezentuje gospodarkę Wielkiej Brytanii, a indeks zamknął się na plusie tylko o 0,17%.Ropa zyskała wczoraj na wartości po stratach odnotowanych na początku tygodnia. OPEC+ był ostatnio w centrum uwagi, ponieważ wiele mówiło się o tym, że grupa utrzyma istniejące cięcia produkcji w przyszłym roku. Był to ważny czynnik w ostatnim ośmiomiesięcznym szczycie, który odnotowano na rynku energii. Grupa krajów produkujących ropę nie mogła jednak dojść do porozumienia i musiała odłożyć swoją decyzję, która powinna zostać podjęta dzisiaj. Wydaje się, że produkcja pozostanie ograniczona w jakimś stopniu, stąd wczorajszy ruch wzrostowy.

W środę usłyszeliśmy wypowiedzi kilku bankierów centralnych. Patrick Harker stwierdził, że istnieją oznaki stabilizacji gospodarki, a to z powodu braku nowych bodźców fiskalnych. Jerome Powell, przewodniczący Fed, powtórzył swój pogląd, że obecne narzędzia będą wykorzystywane do czasu, gdy gospodarka wyraźnie wyjdzie zza zakrętu. Proponowany pakiet koronawirusowy jest ponownie w centrum uwagi, ale nadzieje na jego wprowadzenie nie są w tej chwili zbyt duże. Nancy Pelosi i Chuck Schumer z Demokratów wezwali republikanina Mitcha McConnella do poparcia ponadpartyjnej umowy – pakietu o wartości 908 miliardów dolarów – jednak McConnell nie chce wydać więcej niż 500 milionów dolarów.

Funt szterling stracił wczoraj na wartości, ponieważ cierpliwość traderów została poddana próbie, gdy wzrosła frustracja związana z rozmowami handlowymi między Wielką Brytanią a UE. Głównym tematem dyskusji jest terytorium połowów Wielkiej Brytanii. Osłabienie funta było wyrazem obaw związanych z zawarciem transakcji na czas, ale indeks CMC GBP spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch tygodni, co tak naprawdę nie sugeruje, żeby inwestorzy czuli na plecach oddech braku porozumienia.

Dalsza część artykułu pod filmem
W nocy raport Caixin dotyczący chińskich usług wyniósł 57,8, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wyniku 56,5. Było to najszybsze tempo ekspansji od pięciu miesięcy. W tygodniu raport produkcyjny przeprowadzony przez Caixin wykazał najszybsze tempo wzrostu od 10 lat. Rynki akcji w Azji charakteryzują się niską zmiennością. Między 9:15 a 10:30 główne gospodarki Europy opublikują swoje najnowsze dane PMI dla usług.

Hiszpania, Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają ogłosić odczyty usług na poziomie odpowiednio 36,6, 41,3, 38, 46,2 i 45,8. Sektor usług odpowiada za około 75% brytyjskiego wyniku gospodarczego, więc odczyt w Wielkiej Brytanii będzie bacznie obserwowany. O 11:00 zostanie opublikowany odczyt sprzedaży detalicznej w strefie euro, a konsensus szacowany na październik to 0,8%, w porównaniu z -2% we wrześniu. Warto zwrócić uwagę, że niemiecka sprzedaż detaliczna z łatwością przekroczyła prognozy, więc podobną sytuację możemy zaobserwować w danych ze strefy euro. Wstępny odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA zostanie opublikowany o 14:30 i przewiduje się, że spadnie z 778 000 do 775 000. Odczyt w zeszłym tygodniu był najwyższy od pięciu tygodni.

Oczekuje się, że aktualizacja ciągła wyniesie 5,91 miliona, co oznaczałoby spadek z 6,07 miliona zarejestrowanych w poprzednim tygodniu. Wczoraj raport o zatrudnieniu ADP pokazał, że dodano 307 000 miejsc pracy. Odczyt  październikowy został skorygowany w górę z 365 000 do 404 000, więc między październikiem a listopadem nastąpił duży spadek. Przewiduje się, że ISM dla usług spadnie z 61,2 w październiku do 60,9 w listopadzie – dane zostaną opublikowane o 16:00. Istnieją obawy, że ożywienie gospodarcze w USA traci moc, więc inwestorzy będą zwracać szczególną uwagę na dane dotyczące zatrudnienia i usług.

Kursy walut: euro, dolar, funt i jen

EURUSD – od początku miesiąca pozostajemy w trendzie wzrostowym i dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,1796, pozytywny ruch powinien być kontynuowany. Poziom 1,2140 stanowi obecnie opór. Przełamanie poniżej 1,1602 może otworzyć drogę do dalszych spadków.

GBPUSD – od końca września znajdujemy się w trendzie wzrostowym i jeżeli zostanie on podtrzymany, celem może być 1,3515. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,3106, a przełamanie tego poziomu może skierować kurs na 1,3000.

EURGBP – po dwóch miesiącach spadków prawa odbiła w zeszłym tygodniu. Jeśli utrzymamy się powyżej 0,9000, kurs może skierować się dalej na 0,9157. Powrotne przełamanie 0,9000 może z kolei przywrócić szerszy trend spadkowy. Przełamanie poniżej 0,8864 powinno otworzyć drogę na 0,8800.

USDJPY – jeśli utrzymamy się powyżej 103,65, możliwym celem będzie 105,47, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Szerszy ruch spadkowy i atak na 103,65 może skierować kurs w okolice 102,00.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500 – sentyment dla kasowego kontraktu CFD na na indeks SP 500, wskazuje na utrzymujące się niedźwiedzie nastawienie Klientów. Ilościowo wśród Klientów aktywnych na tym walorze pozycje Sprzedaj wyniosły 57%,  bez zmian w stosunku do środy. W przypadku wartości pozycji, dominacja pozycji krótkich wynosi 56% – trzy punkty wyżej w stosunku do dnia poprzedniego.

Ropa Crude WTI –  nastroje panujące wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o ten surowiec pozostają bycze. W chwili obecnej w odczycie dotyczącym ilości transakcji, pozycje Kup stanowią 77%, dwa punkty w górę w stosunku do środy. W przypadku wartości otwartych transakcji: 83% to pozycje Kup. W tej kategorii nie odnotowaliśmy żadnej zmiany w stosunku do ostatnich odczytów z dnia poprzedniego.

EUR/USD – nastroje wśród przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na parę EUR/USD pozostają niedźwiedzie. W kategorii ilościowej pozycje Sprzedaj stanowią teraz 65% ze spadkiem o dwa punkty w stosunku do wczorajszego odczytu. Pod względem wartości otwartych transakcji dominacja pozycji krótkich wynosi 90%. W tym miejscu odnotowano jednopunktowy spadek.

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK) Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Główny analityk rynkowy w CMC Markets (UK). Najbardziej ceniony za szczery i bezpośredni styl komentarzy rynkowych. Michael jest rozpoznawalną twarzą zarówno w stacjach telewizyjnych o tematyce finansowej jak i mainstreamowej, regularnie pojawia się w BBC News, Bloomberg, CNBC, CNN, Fox Business i kilku innych stacjach w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie. Michael prowadził seminaria dotyczące inwestowania i analizy technicznej dla World Money Show, London Business School and London Stock Exchange. Posiada tytuł MSTA od UK Society of Technical Analysts (STA) a także tytuł CFTe od the International Federation of Technical Analysts (IFTA).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj