Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) będzie rosnąć, funt (GBP/USD) może się zatrzymać, uważa MUFGAnalitycy MUFG w środę przyglądają się środowisku makroekonomicznemu wokół funta szterlinga oraz euro prognozując co w najbliższym czasie będzie wpływało na notowania obu walut. Z ich ustaleń wynika, że kurs euro powinien nadal rosnąć względem dolara, natomiast brytyjski szterling może wyhamować aprecjację.

Kurs funta: Poprawa perspektyw dla brytyjskiego rynku pracy zostanie przetestowana

Indeks dolara zbliżył się w środę do najniższego poziomu od 6 stycznia na poziomie 89,209. Od końca marca spadł on już o około 4%. Główną publikacją danych ekonomicznych był wczoraj najnowszy raport z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, który pokazał, że zatrudnienie wzrosło w ujęciu kwartalnym o 84 tys. osób, ale dane pozostają niewiarygodne, biorąc pod uwagę niepewność co do wielkości siły roboczej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bardziej wiarygodne i aktualne wskaźniki okazały się jednak optymistyczne. Dane HMRC dotyczące płac pokazały wzrost liczby zatrudnionych o 0,3% m/m w kwietniu (+97 tys.), a także rewizję w górę danych za marzec. Był to największy miesięczny przyrost zatrudnienia od stycznia 2015 r. i pokazuje, że pracodawcy pozytywnie zareagowali na perspektywę złagodzenia lockdownu od połowy kwietnia.

Jednocześnie w kwietniu wzrosła liczba wolnych miejsc pracy i obecnie wynosi 84% poziomu odnotowanego w I kwartale 2020 roku. Jest to spójne z innymi badaniami pokazującymi poprawę na rynku pracy. Raport KPMG/REC dotyczący miejsc pracy pokazał, że wakaty na stałe etaty rosną w najszybszym tempie w 23-letniej historii badania, podczas gdy szacunki ofert pracy online na początku maja dostarczone przez Adzunę były na poziomie 107% średniego poziomu z lutego 2020 roku.

Prawdziwy test dla rynku pracy nastąpi, gdy od lipca zacznie wygasać program zwolnień z pracy, a wtedy spodziewany jest wzrost bezrobocia. Badanie ONS BIC pokazało, że odsetek pracowników na zwolnieniu spadł z 13% do 11% w kwietniu. Rośnie jednak optymizm, że brytyjski rynek pracy może wyjść z kryzysu COVID bez szwanku. Jak dotąd stopa bezrobocia wzrosła jedynie o około 1 punkt procentowy do 4,8%.

W swoim ostatnim raporcie na temat polityki monetarnej BoE znacznie obniżył prognozowany szczyt dla stopy bezrobocia. Obecnie oczekuje się, że wzrośnie ona jedynie o kolejny 1 punkt procentowy i osiągnie szczyt na poziomie około 5,8% w III kwartale, a następnie spadnie do 4,7% do II kwartału 2022 roku. Jest to znacznie mniejszy cios dla rynku pracy niż przewidywano jeszcze w lutym, kiedy oczekiwano, że stopa bezrobocia osiągnie szczyt na poziomie nieco poniżej 8,0%. Podkreśla to skuteczność rządowych środków wsparcia.

Pomimo potencjalnie korzystniejszego wyniku na rynku zatrudnienia, BoE niechętnie odniósł się do oczekiwań zacieśnienia polityki monetarnej. Przekaz ten został powtórzony wczoraj przez urzędników BoE podczas zeznań przed Komisją Spraw Gospodarczych Izby Lordów. Podobnie jak Fed, BoE oczekuje, że inflacja wzrośnie powyżej celu jeszcze w tym roku, napędzana efektami bazowymi i silną zmianą cen energii, ale nie spodziewa się, że presja wzrostowa będzie trwała.

Inflacja zasadnicza zaczęła wzrastać o 0,8 punktu procentowego do 1,5% w kwietniu. Wicegubernator Ramsden stwierdził, że “oceniamy, jaka jest równowaga między popytem a podażą i w jakim stopniu występuje nadmierna presja popytowa. Nie sądzimy, aby to się utrzymało, ponieważ dynamika gospodarki w tym roku zwolni z wielu powodów. Wciąż widzimy, że inflacja wraca do celu, a potem następuje przejściowy okres, w którym może wzrosnąć powyżej i widzimy ryzyko dla tej równowagi”.

invest

Urzędnicy BoE podkreślili jednak, że będą “bardzo czujni” w kwestii inflacji. Nie było oznak, że BoE zmieni swoje stanowisko na bardziej jastrzębie w najbliższym czasie. Pozytywne cykliczne momentum brytyjskiej gospodarki pomogło podnieść funta do najwyższego poziomu w stosunku do ważonego koszyka euro i dolara amerykańskiego od czasu referendum w sprawie Brexitu.

Głównym ryzykiem dla funta w najbliższym czasie jest rozprzestrzenianie się nowego wariantu COVID, który może zakłócić plany ponownego otwarcia gospodarki.

Euro odbija w momencie gdy pesymizm w strefie euro maleje. Źródło: MUFG

Kurs euro: Europa wytycza ścieżkę wyjścia z lockdownu

– W świetle obecnych wydarzeń podtrzymujemy naszą byczą prognozę dla EUR/USD na nadchodzący miesiąc. Para właśnie wspięła się z powrotem powyżej poziomu 1,2200 po raz pierwszy od końca lutego, kontynuując odwracanie strat z początku tego roku. Kolejne kluczowe poziomy oporu to maksimum z 25 lutego na poziomie 1,2243, a następnie dotychczasowe maksimum z 6 stycznia na poziomie 1,2349 – zauważa Lee Hardman z MUFG.

Dolar amerykański znalazł się pod ponowną presją sprzedaży w odpowiedzi na gotowość Fed do przetrawienia znacznie wyższej inflacji w USA w najbliższym czasie. Fed nadal postrzega wyższą inflację w miarę ponownego otwierania się amerykańskiej gospodarki jako napędzaną głównie przez efekty bazowe i tymczasowe wąskie gardła w podaży, które prawdopodobnie nie utrzymają się na długo.

Fed kładzie większy nacisk na słabszy raport NFP za kwiecień, który nadal pozostawia zatrudnienie na poziomie niższym o ponad 8 mln od szczytu sprzed pandemii. W rezultacie, Fed pozostaje mocno zaangażowany w utrzymanie luźnej polityki, aby zachęcić do jeszcze silniejszego ożywienia. Przedstawiciele Fed zaznaczają, że minie prawdopodobnie co najmniej kilka miesięcy zanim w ogóle pomyślą o ograniczeniu QE.

Jednocześnie długoterminowe stopy zwrotu z USA nadal konsolidują się na wyższych poziomach pomimo silniejszej amerykańskiej inflacji i umacniającego się ożywienia w USA. Stanowi to kolejną wskazówkę, że poprawiające się perspektywy dla USA zostały już dobrze wycenione na początku tego roku.

Z kolei długoterminowe stopy zwrotu w strefie euro nadal idą w górę. Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła do najwyższego poziomu od połowy 2019 r. i wynosi blisko -0,10%. Rosnące rentowności w strefie euro stanowią większe wsparcie dla EUR i wskazują na rosnący optymizm co do perspektyw europejskich gospodarek.

– Jak podkreślono w części poświęconej tematowi makro, UE dostarcza obecnie więcej szczepionek na mieszkańca niż USA i jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu szczepień 70% dorosłych do połowy lipca przy obecnym tempie. Przy gwałtownym spadku liczby hospitalizacji i zgonów rządy są wystarczająco pewne siebie, aby wytyczyć drogę wyjścia z zamknięcia. – dodaje analityk MUFG.

Pozytywny rozwój sytuacji w zakresie COVID zwiększa pewność, że od połowy bieżącego roku aktywność gospodarcza w strefie euro zacznie mocniej wzrastać. Jednocześnie warunki finansowe w strefie euro pozostają wysoce akomodacyjne pomimo niedawnego wzrostu rentowności i kursu euro.

Powinno to stanowić zachętę dla EBC do rozważenia zmniejszenia tempa planowanych zakupów QE w III kwartale. Posiedzenie EBC 10 czerwca będzie miało istotne znaczenie dla określenia planów QE po II kwartale. Decyzja EBC o wycofaniu się ze “znacznie wyższego tempa” zakupów QE w II kw. pomogłaby w dalszym umocnieniu euro.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje lotos cena | eur usd wykres | akcje budimex | dax prognoza | mercator medical akcje | cena złotego | mercator |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here