Europejski Bank Centralny (EBC) kontynuuje swoją walkę z silnym euro, a przedstawiciele instytucji komentują, że rynek nie docenia szans na obniżkę stóp. ING nie spodziewa się jednak, że interwencje słowne wyrządzą większą szkodę notowaniom europejskiej waluty. Szczególnie w obliczu ostrożnego i gołębiego podejścia Rezerwy Federalnej (Fed), które w długim terminie powinno utrzymać spadki dolara.
- W środę rynek obiegła informacja, że zdaniem EBC inwestorzy powinni bać się możliwości obniżek stóp w strefie euro, co pomogłoby osłabić europejską walutę
- FOMC podsumował swoje posiedzenie, a Jerome Powell utrzymał gołębie nastawienie do polityki pieniężnej
- W obliczu nastrojów risk-off kurs euro tracił mocniej do dolara w środę, jednak poziom 1,21 został utrzymany, a w średnim terminie para EUR/USD powinna odbijać
Ostrożny Fed utrzymuje niedźwiedzie perspektywy dla kursu dolara
Kurs dolara korzysta z trwającej korekty na rynku akcji (częściowo spowodowanej rozczarowującymi wynikami), ale dopóki jest to tylko korekta w ramach średnioterminowego trendu trwającego ożywienia, wpływ na USD nie powinien być długotrwały.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Wczorajszy ostrożny komunikat Fed wskazujący na kontynuację luźnej polityki monetarnej (i stonowanie oczekiwań na jej odwrócenie w kolejnych kwartałach) sugeruje, że głęboko ujemne realne stopy w USA pozostaną na dłużej – komentował ING.
Zakładając, że w II kwartale gospodarka światowa zacznie się ożywiać po ciężkich miesiącach zimowych, powinno to sprzyjać dalszemu spadkowi USD.
Kurs euro: interwencje słowne robią coraz mniejsze wrażenie na rynku
EBC kontynuuje swoją walkę z silnym euro, a przedstawiciele EBC komentują, że rynek nie docenia szans na obniżkę stóp.
– Mimo to, nie spodziewamy się, by ostatnie interwencje werbalne wyrządziły wiele szkody euro, gdyż (a) rynek już wycenia prawdopodobieństwo cięcia stóp o 10 punktów bazowych w ciągu roku na ok. 70%, oraz (b) nie ma zbyt wiele do zrobienia przez EBC poza już częściowo wycenionym cięciem – dodawał ING.
W tym drugim przypadku, zakupy w ramach QE są już duże (po grudniowej podwyżce PEPP przez EBC), natomiast interwencje walutowe EBC są mało prawdopodobne.
W sytuacji, gdy kurs euro wypada poniżej swojej sześciomiesięcznej średniej, a EUR/USD oscyluje wokół 1,21, można zastanawiać się nad momentem interwencji słownej EBC i tym, dlaczego nie zachował on swoich dobrych kart na bardziej naglące czasy, zwłaszcza że prawdopodobnie będziemy obserwować zmniejszający się marginalny wpływ każdej kolejnej interwencji słownej, dopóki nie będą za nią szły faktyczne działania, a groźby (takie jak obniżki stóp) zostaną (częściowo) wycenione.
W istocie, pomimo ostatnich komentarzy EBC, EUR/USD trzyma się całkiem nieźle i wciąż pozostaje w okolicach poziomu 1,2100. Komentarze EBC mogą opóźnić, ale nie przekreślić siłę EUR/USD w tym roku, gdyż presja podażowa na dolarze powinna się cały czas utrzymywać.
Funt gotowy do skorzystania z przewagi szczepień w Wielkiej Brytanii
Nie wydaje się, aby polityczne niepokoje pomiędzy UE, AstraZeneca i Wielką Brytanią miały negatywny wpływ na kurs funta.
– Oczekujemy dalszego spadku EUR/GBP w 2021 r., ponieważ przewaga Wielkiej Brytanii w zakresie szczepień (i jej prawdopodobne wcześniejsze ożywienie) oraz niedowartościowanie GBP w stosunku do EUR będą korzystne dla funta szterlinga – komentował ING.
Korona norweska: Słabe wyniki najprawdopodobniej nie utrzymają się zbyt długo
NOK o wysokim współczynniku beta i niskiej płynności przewodzi spadkom walut G10 w ostatnich dniach. Wobec trwającej korekty pozycjonowania NOK (po silnych wzrostach na początku stycznia), kolejnym kluczowym poziomem do obserwacji jest 10,6930 na parze walutowej EUR/NOK.
– Oczekujemy, że poziom ten utrzyma się, gdyż (a) korekta w aktywach ryzykownych nie powinna być długotrwała (b) bank centralny jest najbardziej skłonnym do podwyżek w obszarze walut G10 – podsumował ING.
Autor poleca również:
- Forex: risk-off powoduje, że kurs dolara rośnie
- Larry Fink (Blackrock): bitcoin to nieprzetestowane aktywo z bardzo małym rynkiem
- Kurs dolara w czwartek kontynuuje umocnienie. USD/PLN w górę