Naga MarketsKurs euro (EUR) straci przez EBC? Rynek czeka na obniżkę stóp w grudniuRynki finansowe strefy euro w pełni wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w grudniu 2020 roku. Jednym z głównych powodów są obawy, że chiński koronawirus odbije się negatywnie na gospodarce, co może zmusić decydentów banku centralnego do podjęcia kroków stymulacyjnych. Kurs euro (EUR), będący pod presją w ostatnim czasie, może negatywnie reagować na tego typu doniesienia w kolejnych miesiącach.


EBC obetnie stopy o 10 punktów bazowych w grudniu? Tak wynika z oczekiwań rynków

Kontrakty futures rynku pieniężnego Eonia datowane na 10 grudnia 2020 roku, kiedy swoje posiedzenie podsumuje EBC, pokazują obecnie pełną wycenę możliwości cięcia stóp. Oznacza to, że rynek w stu procentach wierzy w cięcie o 10 punktów bazowych pod koniec bieżącego roku. Znacząco wzrosły również szanse na cięcie w lipcu – do tej pory wynosiły 50%, prawdopodobieństwo wzrosło jednak do 70%

Nastroje rynkowe psuje przede wszystkim koronawirus, którego główne ognisko w Europie obserwowane jest na razie we Włoszech. Wzrost liczby zachorowań poza Chinami zwiększył obawy, że gospodarka strefy euro może wkrótce znaleźć się w kolejnej recesji.

Główna stopa procentowa EBC od 2016 roku utrzymywana jest na poziomie 0%. Źródło: Trading Economics
Główna stopa procentowa EBC od 2016 roku utrzymywana jest na poziomie 0%. Źródło: Trading Economics

Kurs euro będzie konsolidował przed dalszymi spadkami – uważa NAB

Zespół analityczny NAB ocenia, że w krótkim terminie kurs euro może konsolidować zanim powróci do spadków: “Naszym zdaniem obecne osunięcie europejskiej waluty do poziomów 1,0775 EUR/USD i 0,8275 EUR/GBP jest wystarczające. Konsolidacja zdaje się być wymagana przed dalszą deprecjacją, która nastąpi w kolejnych tygodniach i miesiącach”.

W przypadku EUR/USD instytucja celuje w zakres konsolidacji pomiędzy 1,04-1,09 lub 1,05-1,10, a w przypadku EUR/GBP pomiędzy 0,80-0,85. Słabsze dane makroekonomiczne mogą zacząć pojawiać się dopiero w drugiej połowie bieżącego roku i właśnie do tego czasu europejska waluta może utrzymywać się w konsolidacji.

Kurs euro w środę podejmuje nieudaną próbę powrotu nad 1,09 USD. Źródło: Tradingview.com
Kurs euro w środę podejmuje nieudaną próbę powrotu nad 1,09 USD. Źródło: Tradingview.com

W środę notowania EUR/USD zyskują skromnie 0,05% rysując czwartą świecę wzrostową z rzędu i odbijając od wielomiesięcznych minimów. W tym samym czasie para walutowa EUR/GBP rośnie o 0,5% i utrzymuje się nad poziomem 0,84 GBP.

Rozmowy traderów - Nowy cykl bezpłatnych webinarów o tradingu od praktycznej strony m.in. Grzegorz Moskwa, Marcin 'Wiking' Wicz, Mariusz Drozdowski, Paweł Szwajcar, Łukasz Fijołek, Maksymilian Bączkowski. Dowiedz się więcej i dołącz do nas!


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here