Naga Marketswojna handlowa USA ChinyNapięcia handlowe nie uległy poprawie od wtorkowego ogłoszenia o częściowym odroczeniu ceł. Obawy o globalną recesję są silne na rynkach. Zmienność rynkowa pozostaje wyolbrzymiona przez letnie zaburzenia płynności, a wiele krajów m.in. w Ameryce Południowej i Europie dodatkowo obchodziła święta.


I tak w punkcie kulminacyjnym EUR/PLN zbliżył się do 4,40. EUR zostało osłabione przez gołębie komentarze z EBC.

 • Ostatnie kilkanaście godzin przyniosło sprzeczne sygnały w sprawie konfliktu USA-Chiny. Pekin wyraził nadzieję, że w spornych kwestiach uda mu się spotkać z USA „w połowie drogi”. Ale doradca Białego Domu ds. handlu Navarro wykluczył taki scenariusz.
 • Prezydent Trump stwierdził, że „Chiny nie są naszym problemem.” Problemem jest Fed, który podnosił stopy procentowe za szybko i za daleko, a teraz jest zbyt powolny w obniżkach.
 • Z innych informacji, prezydent Trump „wkrótce” przeprowadzi rozmowę telefoniczną z prezydentem Chin Xi. Konkretna data nie została podana.
 • Pozytywnym sygnałem w piątek rano były słowa chińskiego krajowego planera, zdaniem którego Pekin mógłby wdrożyć pakiet fiskalny skoncentrowany na wsparciu dochodu rozporządzalnego. Nie podano jednak szczegółów.
 • W USA sprzedaż detaliczna w lipcu wyraźnie wzrosła – o 0,7 proc. m/m przy prog. 0,3 proc. Sprzedaż bazowa (wliczana do PKB) skoczyła aż o 1 proc. wobec oczekiwanych 0,4 proc. Za to produkcja przemysłowa rozczarowała spadkiem o 0,2 proc. przy spodziewanym wzroście o 0,1 proc.
 • EUR znalazło się pod presją po komentarzu Olli’ego Rehna z EBC, który w wywiadzie dla Wall Street Journal obiecał „znaczący i mający wpływ” pakiet luzowania monetarnego, który bank przedstawi po wrześniowym posiedzeniu. Takie działanie jest konieczne w związku ze słabą postawą gospodarki. Dodał, że „lepiej jest przeszacować z pakietem niż nie doszacować”. EUR/USD został strącony z 1,1140 do 1,1090 i niewiele się potem zmienił.
 • Pod nieobecność krajowych dilerów szarpany handel na złotym wyrzucił EUR/PLN tuż pod 4,40, ale do końca dnia rynek zawrócił do punktu wyjścia na 4,37.
 • Dane z rynku pracy Australii okazały się lepsze niż zakładano. W lipcu zatrudnienie wzrosło o 41,1 tys. (prog. 14 tys.), a stopa bezrobocia pozostała na 5,2 proc., choć po rynku krążyły głosy, że może wzrosnąć. Po danych wycena szans na obniżkę stopy kasowej RBA we wrześniu spadłą z 20 proc. do ok. 10 proc. Dane pozwoliły w czwartek AUD/USD podskoczyć z 0,6760 do 0,6790.
 • Norges Bank zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopę depozytową na 1,25 proc. W komunikacie bank stwierdził, że od czasu poprzedniego posiedzenia w czerwcu napływające informacje niewiele zmieniły w perspektywach polityki stóp procentowych. Dodano jednak, że ryzyka globalne „pociągają za sobą większą niepewność” w stosunku do przyszłej polityki monetarnej. Choć komunikat nie wyklucza wrześniowej podwyżki stóp procentowych, w obecnym klimacie podtrzymane nastawienie nie wystarczyło, by dać wsparcie NOK. EUR/NOK wzrósł po decyzji z 9,98 do 10,04 i ustabilizował się przy 10,02.
 • Wbrew prognozom sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii wzrosła w lipcu (0,2 proc. m/m, prog. -0,2 proc.). Dane podsyciły odbicie funta i GBP/USD skoczył w czwartek do 1,2150, ale po południu zawrócił do 1,2080 po informacji Handelsblatt, że niemiecki rząd oczekuje bezumownego brexitu po 31 października. Dziś rano jednak popyt na funta wraca ponad 1,21.
 • Po środowej wyprzedaży na Wall Street, w czwartek Europa zaliczyła czerwoną sesję, a kolejny dzień handlu w Nowym Jorku przyniósł skromne odbicie. Dziś w Azji handel przebiega spokojnie. Chiński Shanghai Composite rośnie o 0,8 proc., a japoński Nikkei225 zyskuje 0,2 proc. Dziś rano futures na DAX i S&P500 rosną po 0,7 proc.
 • Załamanie rentowności obligacji skarbowych przyciąga kapitał w stronę złota i uncja ponownie kosztuje ok. 1520 USD.
 • Ceny ropy naftowej próbują odbić po dwóch dniach spadków. WTI zyskuje 1,4 proc. do 55,2 USD/b.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here