Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) zakończy rok przy 4,48 zł, prognozują duże banki4,35 zł, czy 4,75 zł za wymianę jednego euro pod koniec bieżącego roku? Różnica w prognozach dużych instytucji finansowych, które starały się przewidzieć notowania EUR/PLN w perspektywie kolejnych ośmiu miesięcy jest mocno rozchwiana. Portal Comparic.pl przeanalizował projekcje dziesięciu z nich, a ze średnich wartości wynika, że w grudniu kurs euro wyniesie około 4,48 zł.

  • Najwyższe projekcje dla EUR/PLN prezentował JP Morgan zakładając, że eurozłoty dojdzie do poziomu 4,75 zł
  • Na przeciwległym biegunie znalazła się prognoza należąca do RBC. Instytucja twierdzi z kolei, że kurs euro spadnie do 4,35 zł
  • Średnia prognoz dla poszczególnych kwartałów pokazuje stopniowe umacnianie się złotego: z poziomu 4,53 zł w II kw. przez 4,51 zł w III aż po wspomniane 4,48 zł w IV kw. 2021 r.

Kurs euro: Drugi i trzeci kwartał na parze walutowej EUR/PLN powyżej poziomu 4,51 zł

W przypadku drugiego kwartału 2021 r. prognozy dużych instytucji finansowych, którym przyjrzał się Comparic.pl (w kolejności alfabetycznej są to: CIBC, Danske, Goldman Sachs, HSBC, ING, JP Morgan, Morgan Stanley, MUFG, RBC i TD Bank) prognozy odbiegają od siebie w najmniejszym stopniu. Średnia dla okresu kończącego się z upływem czerwca wynosi 4,53 zł:

Te artykuły również Cię zainteresują
Prognozy dla EUR/PLN, II kw. 2021 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie prognoz banków

W przypadku trzeciego kwartału średnia spada do 4,51 zł, wzrastają jednak maksymalne prognozy, w których przoduje JP Morgan. Dla okresu kończącego się 30 września 2021 r., instytucja przewiduje, że kurs euro znajdzie się na poziomie co najmniej 4,60 zł. Odrzucając jednak skrajne projekcje (największą i najmniejszą), większość oscyluje właśnie w okolicach poziomu 4,50 zł.

Prognozy dla EUR/PLN, III kw. 2021 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie prognoz banków

Kurs euro straci nieznacznie do złotego przed końcem roku

Stopniowe wychodzenie z pandemii gospodarek europejskich spowoduje, że polski złoty znajdzie nieco pola do odrobienia części strat i swojego fundamentalnego niedowartościowania. Chociaż część analityków wierzy w zejście poniżej poziomu 4,40 zł, to bardziej realne prognozy zakładają osunięcie do 4,48 zł:

Prognozy dla EUR/PLN, IV kw. 2021 r. Źródło: Opracowanie własne na podstawie prognoz banków

Poniżej wszystkie projekcje dziesięciu instytucji dla kolejnych kwartałów zebrano w jednym miejscu:

Prognozy dla EUR/PLN Źródło: Opracowanie własne na podstawie prognoz banków

Analiza techniczna EUR/PLN. Czego można się spodziewać?

Odkładając na bok projekcje dużych instytucji oraz czynniki fundamentalne oraz przyglądając się tylko i wyłącznie wykresowi technicznemu wyraźnie widać, że para walutowa EUR/PLN znajduje się w trendzie wzrostowym od początku 2020 roku (kiedy testowała chwilowo dołki poniżej poziomu 4,20 zł).

W ramach tego trendu miejsce miały co najmniej trzy głębsze korekty spadkowe, to jednak byki cały czas utrzymywały prowadzenie, ostatecznie wypychając cenę w okolice kilkunastoletnich maksimów na wysokości poziomu 4,68 zł pod koniec marca. Główną strefę oporu pełnią jednak szczyty z początku pandemii (4,63 zł), które były ponownie testowane pod koniec października (EUR/PLN mocniej od nich odbijał).

W poszukiwaniu ważnych wsparć warto spojrzeć między innymi na średnią ruchomą z 200 ostatnich dni handlowych. Ta od marca 2020 r. trzyma cenę w ryzach, a wykres tylko dwukrotnie schodził na dłużej poniżej (w zeszłoroczne wakacje i w połowie grudnia). Naturalnym wsparciem wydaje się być również okrągła strefa 4,50 zł, którą potwierdza rozciągnięta na całej długości koronawirusowego trendu wzrostowego siatka mierzeń Fibonacciego.

Na jej podstawie uwagę warto zwrócić również na okolice tuż pod poziomem 4,45 zł (50% zniesienia) oraz strefę 4,38 zł, gdzie wpadają dołki z czerwca i sierpnia ubiegłego roku oraz 61,8% zniesienia trendu).

Wykres EUR/PLN. Źródło: Tradingview.com

Co ciekawe, geometria Rynku wskazuje, że dwa ostatnie impulsy wzrostowe (zaznaczone na zielono) posiadały dokładnie taki sam zasięg procentowy (podobnie jak następujące po nich spadki). Jeżeli rynek tym razem chciałby zachować się podobnie, wtedy potencjalnym zasięgiem kolejnego impulsu wzrostowego (około 4,6%) mogłoby być 4,72 zł.

Tak odległe scenariusza wydają się jednak bardzo skrajne, a cenę w ryzach trzyma krótkoterminowy opór na wysokości poziomu 4,59 zł (maksima z końca września oraz grudnia). Jeżeli kurs euro je pokona, to wtedy zmierzy się z poziomem 4,63 zł. Alternatywnie, ruch w przeciwnym kierunku to 200-okresowa średnia ruchoma pokrywająca się z kwietniowymi dołkami na 4,52 zł, a następnie okrągły poziom 4,50 zł. Dopiero poniżej nich eurozłoty znajdzie więcej miejsca na złapanie oddechu

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wykresy bitcoin | co oznacza blik | nasdaq indeks | forex kursy walut | kurs gbp |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here