Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) z problemem powrotu pod 4,40. Ropa naftowa WTI osuwa się pod 43 USD/bTąpnięcie na japońskim rynku akcji i wystrzał JPY po doniesieniach, że premier Japonii Abe ma zrezygnować z powodów zdrowotnych. Wzmacnia się deprecjacja USD. Wczoraj prezes Fed Powell spełnił gołębie oczekiwania rynku, choć handel na rynkach był szarpany. Ropa słabnie tak samo, jak ryzyko huraganu Laura dla rafinerii w USA.

Premier Japonii bliski rezygnacji. Nowa strategia FED

W piątek nad ranem rynkami wstrząsnęły doniesienia agencji NHK, że premier Japonii Abe planuje ogłosić swoja rezygnację ze stanowiska z powodów zdrowotnych. Informacja przeczy wcześniejszym oczekiwaniom oraz wczorajszym komentarzom szefa sztabu Sugi, który powiedział, że Abe zamierza wypełnić swoja kadencję jako lider partii. Konferencja prasowa Abe zaplanowana jest na godzinę 10:00 czasu polskiego.

USD/JPY tąpnął ponad 50 pkt. i wrócił pod 106,30. Japoński Nikkei225 przez moment spadał o 2,5 proc., teraz traci 1,1 proc. Sytuacja stabilizuje się.

Rezygnacja Abe oznaczałaby koniec jego relacyjnej polityki gospodarczej obecnej od 2012, z którą wiąże się  wyraźne poluzowanie fiskalne i i monetarne.

Reszta rynku azjatyckiego sugeruje pozytywne nastroje z wzrostami giełd w Szanghaju, Hongkongu i Seulu o 0,5-1,1 proc. Futures na S&P500 rośnie o 0,5 proc.; kontrakt na DAX zyskuje 0,4 proc.

Pozytywny sentyment jest wzmocniony wczorajszym przekazem prezesa Fed Powella, który ujawnił założenia nowej strategii Fed w kwestii celu zatrudnienia i inflacji, które sugerują utrzymanie niskich stóp procentowych na dłużej.

Kursy walut: wzrosty walut ryzykownych

Na FX handel po przemówieniu Powella był szarpany z wstępnym ostrym osłabieniem USD, które zostało szybko odwrócone. Późniejsze nasilenie trybu risk-on przywróciło wzrosty walut ryzykownych: NOK, SKE, GBP, AUD. Odbija też EUR/USD – ponad 1,1870.

EUR/PLN ma problemy z powrotem pod 4,40 po środowej presji wyprzedaży walut CEE.

Złoto przykleiło się do 1940 USD/oz, mimo że czwartek przyniósł huśtawkę od 1910 do 1976.

Ropa naftowa WTI osuwa się pod 43 USD/b i odpada od 5-miesięcznych szczytów po tym, jak rafinerie w USA uniknęły najgorszego scenariusza przy uderzeniu huraganu Laura w południowe wybrzeże Teksasu i Luizjany.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here