Naga MarketsKurs euro, notowania EURPLNOstatnia sesja listopada na rynku akcji przynosi spadki w Azji. Niewielkie ruchy na FX, choć przy słabszej postawie NOK i CAD. Ropa traci, gdyż OPEC+ nie porozumiał się w sprawie utrzymania cięć wydobycia. Przecieki o bliskości porozumienia brexitu wspierają GBP.
Niezdecydowanie dominują na rynku akcji w Azji. Indeksy zaczęły dzień od skromnych wzrostów, ale w trakcie sesji zamieniły się w spadki. Ogólnie jednak listopad kończy się mocnym wzrostem globalnego rynku akcji o 13 proc., gdyż przełom w opracowywaniu szczepionki przeciw COVID-19 obudził oczekiwania na globalne ożywienie w 2021 r.

Notowania ropy naftowej tracą

Japoński Nikkei225 traci dziś 0,8 proc., chiński Shanghai Composite spada o 1,5 proc., a koreański KOSPI zniżkuje o 1,6 proc. Futures na S&P500 jest niżej o 0,9 proc., a kontrakt na DAX spada o 0,7 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie pomagają dobre dane z Chin. W listopadzie indeksy PMI dla przemysłu wzrósł do 52,1 z 51,4, a wskaźnik dla usług wzrósł do 56,4 z 56,2. Oba odczyty były lepsze od oczekiwań.
Wśród głównych walut zmiany są niewielkie. USD lekko traci z DXY pod 91,7. EUR/USD jest na 1,1970 po wzrostach pod koniec ubiegłego tygodnia. USD/JPY cofnął się pod 103,90.
GBP/USD odbija do 1,3345 z pomocą doniesień prasowych, że rozmowy w sprawie umowy handlowej brexitu mogą zbliżać się ku końcowi.

The Times podał, że Komisja Europejska zaczęła naciskać na głównego negocjatora Barniera, aby zawarł umowę handlową, wzbudzając nadzieję na Downing Street, że nowe porozumienie może zostać osiągnięte do piątku. Źródła z brytyjskiego rządu podają, że szefowa KE Ursula von der Leyen jest teraz „bardzo pomocna” i „chętna do odblokowania spraw”.

The Telegraph podkreślił również, że przełom w sprawie rybołówstwa jest „blisko”, a „Unia Europejska ma uznać zwierzchnictwo Wielkiej Brytanii nad wodami Wielkiej Brytanii”. Wyżsi rangą przedstawiciele rządu uważają, że wstępny kompromis może spowodować, że UE ulegnie innym żądaniom w przyszłym tygodniu.

Relatywnie słabo w G10 wypadają NOK (USD/NOK 8,8580) i CAD (USD/CAD 1,2990), co ma swoje wytłumaczenie w spadkach cen ropy naftowej. WTI jest niżej o 2 proc. na 44,6 USD/b, a Brent traci 2,5 proc. do 47 USD/b. Niedzielne rozmowy OPEC+ nie przyniosły porozumienie w sprawie odroczenia planowanego na styczeń cofnięcia cięć wydobycia. Rozmowy będą kontynuowane w tym tygodniu.

EUR/PLN zaczyna tydzień na względnie wysokich poziomach – 4,4810 – choć częściowo odwracając wzrosty z piątku do 4,4930. Prawdopodobnie przepływy związane z rozliczeniami na koniec miesiąca stały za osłabieniem złotego.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here