Naga MarketsNiewiele się dziś dzieje na rynku złotego. Poranna presja skutkowała podejściem EUR/PLN pod 4,55, ale szybko kurs wrócił na 4,54. Niezdecydowanie na rynkach zewnętrznych przeradza się w konsolidację, a chwilowe osłabienie walut regionu dyktowane było spadkami EUR/USD i czerwonym otwarciem giełd.

Dziś na 16:00 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP pt. „Podsumowanie sytuacji gospodarczej 2020 roku, ocena stabilności systemu finansowego oraz perspektyw na 2021 rok”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Konferencja będzie wyłącznie w wersji internetowej, a prezes będzie odpowiadał na wcześniej przesłane pytania od dziennikarzy. Jakkolwiek konferencja jest czymś nowym i stanowi potencjalny czynnik ryzyka jako źródło świeżych sygnałów z banku centralnego, fakt, że będzie to odpowiedź na wcześniej przesłane pytania sugeruje omijanie trudnych pytań i ograniczenie odpowiedzi do z góry nadane go przekazu. Prawdopodobnie temat złotego i interwencji będzie jednym z głównych i spodziewalibyśmy się powtórzenia za komunikatem po posiedzeniu RPP, że interwencje mogą być dokonywane “w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę”.

Nie sądzimy, aby konferencja miała być źródłem dodatkowej presji osłabiającej złotego i na obecnych poziomach EUR/PLN może być atrakcyjny pod sprzedaż w oparciu o solidne fundamenty i relatywne niedowartościowanie w porównaniu do innych walut regionu. Dopiero test 4,50 może wzbudzać spekulacje o możliwość aktywacji NBP, ale do tego poziomu jest przestrzeń na umocnienie złotego.

EUR/HUF kotłuje się w ciasnym przedziale 358,50-361,70. Spokój w informacjach krajowych skazuje rynek forinta na śledzenie sytuacji na rynkach zewnętrznych. Docelowo kurs powinien ponownie schodzić w stronę 356, ale do tego potrzeba wsparcia w bardziej zdecydowanym rajdzie ryzykownych aktywów.

Dzisiejsze spadki cen ropy Brent o 1,5 proc. do 55,5 USD/b ciążą na notowaniach rubla i USD/RUB jest lekko wyżej na 73,5 vs 73,1 w czwartek. Za niecałą godzinę publikowane będą dane o bilansie handlowym Rosji za listopad, ale nie oczekujemy wpływu danych na rubla.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here