Kurs euro (EUR/PLN) wraca do 4,40 zł. Frank, funt i dolar odbijają od 3-miesięcznych dołkówKurs złotego w środę ponownie pogłębia niemal trzymiesięczne maksima i… zawraca. Na rynku widać odreagowanie wzrostów trwających od połowy ubiegłego miesiąca, a najsilniej zyskuje kurs euro (EUR/PLN) oraz funta (GBP/PLN). Dolar zatrzymuje się nad poziomem 3,90 zł, a frank szwajcarski odbija po teście poziomu 4,05 zł.

  • W trakcie środowego przedpołudnia złotówka ponownie pogłębiała maksima do zagranicznych konkurentów na rynku walutowym
  • Kurs franka spadał na najniższe poziomy od trzech miesięcy, a kurs dolara (USD/PLN) notowany był poniżej 3,90 zł
  • PLN oddaje jednak część zysków, między innymi na korzyść euro, które odbija o 0,3% i powraca w okolice 4,40 zł. Funt notowany jest natomiast po 4,93 zł (+0,25%)
Notowania indeksu PLN. Źródło: Stooq.pl

Silny kurs euro zaszkodzi złotówce? EUR/PLN odrabia straty do polskiej waluty

Polski złoty jest bardzo silnie skorelowany z parą walutą EUR/USD, która w środę pokonuje poziom 1,12 USD i rośnie ósmy dzień z rzędu, testując maksima z początku marca. Zdaniem analityków prędzej czy później powinno to się przełożyć na ponowne wzrosty EUR/PLN, czego świadkami jesteśmy w środę.

Kurs euro testował co prawda minima na wysokości 4,37 zł, jednak w godzinach popołudniowych odbija o 0,3% i powraca w okolice 4,40 zł. Nie zmienia to faktu, że obecnie eurozłoty jest najtańszy od ponad dwóch miesięcy.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka testował poziom 4,05 zł. CHF/PLN również odbija

Po wybiciu 200-okresowej średniej ruchomej (nad którą CHF/PLN utrzymuje się od listopada ubiegłego roku), kurs franka w środę schodził do poziomu 4,05 zł, tracąc w przeciągu ostatnich kilku tygodni 30 groszy swojej wartości. Wsparcie okazało się jednak zbyt silne i para walutowa mocniej odbijała, poruszając się bliżej poziomu 4,08 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Frank nadal znajduje się w silnej wyprzedaży i jeżeli utrzyma się pod średnią z 200 ostatnich okresów, to presja podażowa powinna być nadal widoczna.

Kurs dolara w depresji: USD/PLN z testem 3,90 zł

Z całą pewnością nikt nie spodziewał się, że dolar amerykański z poziomu 4,23 zł spadnie poniżej 3,90 zł w przeciągu dwóch tygodni. Rajd ryzyka obserwowany na światowych rynkach i powszechna wyprzedaż USD spowodowały jednak, że para walutowa USD/PLN w środę schodziła do 3,90 zł, testując poziomy z początku marca.

Co prawda, podobnie jak inne z omawianych par walutowych ostatecznie odbijała, jednak notowania nadal utrzymują się nisko, na wysokości poziomu 3,92 zł.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta odbija razem z euro. GBP/PLN korzysta z lokalnego wsparcia

Chociaż funt jest drugą po euro walutą, która w środę odbija najmocniej do złotego (0,25%), to tak naprawdę niewiele ulega zmianie na wykresie. GBP/PLN nadal jest blokowany przez poziom 4,95 zł, a lokalne wsparcie pokrywa się z zeszłotygodniowymi minimami okolic 4,91 zł.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Jeżeli jednak szterling ostatecznie wyłamie wspomniany poziom, wtedy nie można wykluczyć możliwości głębszego zejścia, między innymi poniżej 4,80 zł

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here