Kurs euro (EUR/PLN) wraca do 4,40 zł. Frank, funt i dolar odbijają od 3-miesięcznych dołkówKurs złotego w środę ponownie pogłębia niemal trzymiesięczne maksima i… zawraca. Na rynku widać odreagowanie wzrostów trwających od połowy ubiegłego miesiąca, a najsilniej zyskuje kurs euro (EUR/PLN) oraz funta (GBP/PLN). Dolar zatrzymuje się nad poziomem 3,90 zł, a frank szwajcarski odbija po teście poziomu 4,05 zł.

  • W trakcie środowego przedpołudnia złotówka ponownie pogłębiała maksima do zagranicznych konkurentów na rynku walutowym
  • Kurs franka spadał na najniższe poziomy od trzech miesięcy, a kurs dolara (USD/PLN) notowany był poniżej 3,90 zł
  • PLN oddaje jednak część zysków, między innymi na korzyść euro, które odbija o 0,3% i powraca w okolice 4,40 zł. Funt notowany jest natomiast po 4,93 zł (+0,25%)
Notowania indeksu PLN. Źródło: Stooq.pl

Silny kurs euro zaszkodzi złotówce? EUR/PLN odrabia straty do polskiej waluty

Polski złoty jest bardzo silnie skorelowany z parą walutą EUR/USD, która w środę pokonuje poziom 1,12 USD i rośnie ósmy dzień z rzędu, testując maksima z początku marca. Zdaniem analityków prędzej czy później powinno to się przełożyć na ponowne wzrosty EUR/PLN, czego świadkami jesteśmy w środę.

Kurs euro testował co prawda minima na wysokości 4,37 zł, jednak w godzinach popołudniowych odbija o 0,3% i powraca w okolice 4,40 zł. Nie zmienia to faktu, że obecnie eurozłoty jest najtańszy od ponad dwóch miesięcy.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Kurs franka testował poziom 4,05 zł. CHF/PLN również odbija

Po wybiciu 200-okresowej średniej ruchomej (nad którą CHF/PLN utrzymuje się od listopada ubiegłego roku), kurs franka w środę schodził do poziomu 4,05 zł, tracąc w przeciągu ostatnich kilku tygodni 30 groszy swojej wartości. Wsparcie okazało się jednak zbyt silne i para walutowa mocniej odbijała, poruszając się bliżej poziomu 4,08 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Frank nadal znajduje się w silnej wyprzedaży i jeżeli utrzyma się pod średnią z 200 ostatnich okresów, to presja podażowa powinna być nadal widoczna.

Kurs dolara w depresji: USD/PLN z testem 3,90 zł

Z całą pewnością nikt nie spodziewał się, że dolar amerykański z poziomu 4,23 zł spadnie poniżej 3,90 zł w przeciągu dwóch tygodni. Rajd ryzyka obserwowany na światowych rynkach i powszechna wyprzedaż USD spowodowały jednak, że para walutowa USD/PLN w środę schodziła do 3,90 zł, testując poziomy z początku marca.

Co prawda, podobnie jak inne z omawianych par walutowych ostatecznie odbijała, jednak notowania nadal utrzymują się nisko, na wysokości poziomu 3,92 zł.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta odbija razem z euro. GBP/PLN korzysta z lokalnego wsparcia

Chociaż funt jest drugą po euro walutą, która w środę odbija najmocniej do złotego (0,25%), to tak naprawdę niewiele ulega zmianie na wykresie. GBP/PLN nadal jest blokowany przez poziom 4,95 zł, a lokalne wsparcie pokrywa się z zeszłotygodniowymi minimami okolic 4,91 zł.

invest
Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dzienny. Źródło: Stooq.pl

Jeżeli jednak szterling ostatecznie wyłamie wspomniany poziom, wtedy nie można wykluczyć możliwości głębszego zejścia, między innymi poniżej 4,80 zł

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here