Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w poniedziałek wybija 4,48 zł, dolar przy 3,70 złWydaje się absurdalne, aby z powodu sporu o prawa łowieckie nie doszło do porozumienia pomiędzy UE, a Wielką Brytanią. To przecież nie średniowiecze, a w grę wchodzą kolejne bardzo poważne komplikacje. Tym niemniej to właśnie ten temat psuje sielankowy grudniowy poniedziałek na rynkach.

Kurs euro umacnia się na początku tygodnia

Inwestorzy nie lubią zamartwiać się jednym problemem przez dłuższy okres czasu. Skoro przestali wpatrywać się w (skądinąd rekordowe) statystyki pandemii „bo jest szczepionka”, to czemu mieliby zwracać uwagę na Brexit, z którym mieli czas się już oswoić? Choć tematowi Brexitu nie poświęca się sporo czasu, to jednak brak porozumienia oznaczałby poważne konsekwencje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wielka Brytania jest już poza Unią, ale tylko formalnie  – porozumienie przejściowe sprawia, że zasady funkcjonowania nie zmieniły się istotnie. Z punktu widzenia płynności życia gospodarczego, jakiekolwiek porozumienie będzie lepsze niż żadne, szczególnie dla mocno dotkniętej pandemią europejskiej gospodarki. Jego brak oznacza chaos w handlu, kolejki na granicach, zakłócone łańcuchy dostaw i zwiększoną wstrzemięźliwość firm w kwestiach inwestycyjnych. Wydaje się wręcz niemożliwe, aby Europa zafundowała sobie takie komplikacje, szczególnie wobec tego, co wydarzyło się w tym roku – z powodu praw łowieckich! A jednak to właśnie ten wątek stoi na przeszkodzie w zawarciu porozumienia i obydwie strony straszą odejściem od stołu. Efekt to nerwowa reakcja na funcie, który dziś rano traci ponad 1%.

Logika i doświadczenie nakazywałoby myśleć, że to tylko taktyka negocjacyjna obydwu stron i na ostatnią chwilę znajdzie się rozwiązanie. Reakcja na tę sytuację pokazuje jeszcze jedno – czym na większą skalę może skończyć się hiper optymizm rynków z ostatnich tygodni. Po rewelacjach odnośnie szczepionki i przyjaznych Wall Street nominacjach Bidena inwestorzy uwierzyli w super optymistyczny scenariusz rynkowy, czego efektem były kolejne rekordy na Wall Street i osłabienie dolara. Zakłócenie tej wizji – czymkolwiek spowodowane, może spowodować gwałtowne reakcje.

Szczególnie w tygodniu takim jak ten, warto mieć oczy szeroko otwarte. Dość „lekki” kalendarz (ważniejsze pozycje to jedynie decyzja EBC i inflacja w USA – obydwa w czwartek) zostawia otwarte pole na zagospodarowanie uwagi inwestorów i w takich okresach często dzieją się rzeczy nieoczekiwane. Dla złotego nieoczekiwane to raczej niepożądane i to widać dziś rano. O 10:00 euro kosztuje 4,4802 złotego, dolar 3,7045 złotego, frank 4,1468 złotego, zaś funt 4,9064 złotego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here