Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w kierunku 4,62 zł, uważa Bank PekaoPodczas zeszło piątkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Adama Glapińskiego, zapowiedziano wydłużony okres stabilnych stóp procentowych, co powinno wygasić oczekiwania rynków odnośnie do szans ich obniżki jeszcze w tym kwartale, informują analitycy Banku Pekao. Ich zdaniem kurs euro (EUR/PLN) w obliczu gotowości NBP do dalszych interwencji walutowych może wzrastać nawet w kierunku 4,62 zł, w krótkim terminie spodziewają się jednak utrzymania wąskiego przedziału 4,53-4,56 zł.

  • Prezes Glapiński potwierdził fakt dokonania interwencji walutowych. Jasna jest obecnie preferencja NBP dla stabilnego lub słabszego kursu polskiej waluty
  • Glapiński wprost podkreślił, że skala interwencji była większa niż podobne działania w przeszłości
  • Prezes NBP nie widzi zagrożenia inflacyjnego. Nie widzi też konieczności, a nawet szans na zacieśnienie polityki pieniężnej w perspektywie dwóch lat.

NBP dopuszcza spadek stóp proc. poniżej zera, obecnie nie widzi jednak takiej potrzeby

Podczas piątkowej konferencji online prezes NBP ponownie potwierdził, że dopuszcza obniżenie stóp procentowych w Polsce do ujemnego poziomu. Nie widzi jednak obecnie, ani w najbliższej przyszłości, takiej potrzeby. Sugerował jednocześnie, że stopy procentowe na obecnym poziomie utrzymają się przez kolejne kilkadziesiąt miesięcy (bez perspektyw ich spadku lub wzrostu).

Te artykuły również Cię zainteresują
Generalnie rzecz biorąc tak – dopuszczam obniżenie stóp, tak – dopuszczam stopy ujemne, które przypomnę są w całej strefie euro, w Europie nie są ewenementem. Tak – prowadzimy analizy w NBP o skutkach obniżki stóppowiedział Glapiński. Od razu dodawał jednak, że musiałoby dojść do znacznego pogorszenia sytuacji gospodarczej, żeby scenariusz ten mógł się zrealizować.

Analitycy Pekao potwierdzają, że po piątkowym wystąpieniu szanse na obniżkę stóp procentowych są w tym momencie relatywnie niewielkie. Nie wykluczają jednak sytuacji, w której bank na ostatnią chwilę zmienia swoją decyzję w dalszej części roku i zaskakuje inwestorów obniżką.

To, na czym rynek będzie skupiał się w kolejnych tygodniach i miesiącach, to jednak ryzyko interwencji walutowych, które potwierdzał Glapiński, a o których wcześniej wspomniano już w raporcie po posiedzeniu RPP.

Kurs euro może rosnąć powyżej 4,60 zł. EUR/PLN na razie nie testuje granicy 4,50 zł

Większość analityków po posiedzeniu RPP zgodnie twierdziła, że próba naruszenia przez eurozłotego pułapu 4,50 zł może wywołać kolejną interwencję walutową ze strony NBP. Jak na razie jednak kurs euro nie zbliżą się do tego pułapu, tylko dryfuje nad poziomem 4,54 zł.

Inwestorzy najwyraźniej nie są jeszcze gotowi do sprawdzenia przy jakich poziomach EUR-PLN należy się spodziewać wejścia NBP na rynek walutowy. W komunikacie po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wyraźnie stwierdzono, że polityka kursowa jest obecnie traktowana jako narzędzie polityki pieniężnej. Niesie za sobą prawdopodobieństwo częstszych interwencji banku centralnego na rynku FX – napisano w biuletynie departamentu analiz makroekonomicznych Banku Pekao.

Analitycy instytucji zakładają, że EUR/PLN będzie konsolidował w przedziale 4,53-4,56 zł, a jego ewentualnie wybicie górą otwiera drogę do szczytów z grudnia ubiegłego roku na 4,58 zł lub do 4,62, czyli poziomów z października.

Prognozowany zakres konsolidacji EUR/PLN i docelowe poziomy wzrostów po jej wybiciu. Źródło: Tradingview.com

Piątkowa internetowa konferencja NBP prof. Adama Glapińskiego potwierdziła gotowość banku centralnego do kolejnych interwencji, jednak prezes zadeklarował, że w najbliższym czasie nie powinny być potrzebne. NBP nie ma żadnego docelowego ani pożądanego poziomu EUR/PLN. Nasz bazowy scenariusz tydzień zakłada wahania w przedziale 4,53-4,56/EUR. W przypadku kontynuacji wzrostów EUR/PLN może szukać celów w okolicach 4,58 (grudniowe szczyty), a następnie 4,62 (poziomy z końca października). Nie sądzimy by w najbliższych dniach rynek podjął rzuconą przez NBP rękawicę – podsumowali analitycy instytucji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here