Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w kierunku 4,59 zł przez cierpliwy NBP?Na rynkach walutowych dominuje odwracanie pozycji, ponieważ transakcje reflacyjne nadal znajdują się pod presją, zauważają w czwartkowym komentarzu analitycy ING. Dobrą wiadomością jest to, że protokół z posiedzenia FOMC nie wykazał, by Fed szczególnie pilnie chciał wycofać się z działań dostosowawczych. Ekonomiści podejrzewają, że inwestorzy powrócą do walut towarowych na rynku Forex jeszcze w tym roku, podczas gdy 1,1700 może być najniższym poziomem przedziału dla kursu euro (EUR/USD) tego lata.

  • Analitycy ING w czwartkowej nocie przyglądają się dolarowi po minutkach FOMC, analizują euro przed przeglądem strategii EBC oraz funta po półfinałowym meczu euro
  • Zwracają uwagę również na cierpliwość NBP, która może wywołać skok EUR/PLN nawet do 4,59 zł.
  • Przez większość lata spodziewają się jednak utrzymania przez kurs euro dryfu blisko nad poziomem 4,50 zł
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara: Nic szczególnie jastrzębiego w minutkach FOMC

Na rynkach aktywów widać wyraźnie, że transakcje reflacyjne znajdują się pod presją. Amerykańska krzywa rentowności nadal się wypłaszcza, czego można by się spodziewać znacznie później w cyklu gospodarczym. Towary generalnie słabną, a potwierdzeniem, że światowa gospodarka nie jest jednokierunkową historią ożywienia jest wiadomość, że PBOC rozważa obniżenie wskaźnika rezerwy obowiązkowej, aby pomóc w udzielaniu kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom.Na krótko pojawiło sięryzyko, że Fed może zwiększyć obawy o spowolnienie, kontynuując niezależnie swoje plany zacieśnienia – obawy te zostały wzmocnione przez agresywne „kropki” opublikowane 16 czerwca. Jednak zaprezentowany wczoraj wieczorem protokół z posiedzenia FOMC pokazał znacznie spokojniejszy i bardziej cierpliwy ton, niż wielu się spodziewało. Owszem, znaczna większość członków zauważyła ryzyko wzrostu prognoz inflacyjnych. Nie było jednak żadnych sugestii, że Fed będzie się spieszył z ograniczaniem, a tym bardziej z zacieśnianiem.

– Zatem obawy o jastrzębi Fed wydają się nieco przedwczesne. Widać to na rynkach pieniężnych w USA, gdzie stopy 1-miesięcznego USD OIS, wyceniane na dwa lata do przodu, spadły w tym tygodniu z 0,82% do 0,73%. Nie jest to szczególnie korzystna sytuacja dla dolara w stosunku do krajów o niskich dochodach, prawda? I jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których kurs dolara do jena (USD/JPY) spada dla odmiany i powód, dla którego kurs euro (EUR/USD) nie powinien być goniony zbytnio niżej.

Nasuwa się więc pytanie – co dalej? Czy w USA rozprzestrzenia się zmienna delta i ostatnim krokiem w odreagowaniu reflacji będzie korekta na rynku akcji? Jesteśmy nieco bardziej optymistyczni i poparlibyśmy wzrost w 3Q oraz powrót do procyklicznych walut w przypadku dalszego osłabienia w najbliższym czasie.  Na dziś w USA uwaga skupi się na dalszym spadku liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i możemy zobaczyć, jak DXY oddaje część zysków z tego tygodnia – komentują analitycy ING.

To również Cię zainteresuje:

Kurs euro: Przegląd strategii EBC w centrum uwagi

Dziś o 13:00 ECB opublikuje swój pogląd na strategię polityki pieniężnej. Jest to proces podobny do tego, który Fed przeprowadził w zeszłym roku i który zaowocował wprowadzeniem przez Fed Średniego Celu Inflacyjnego. Doniesienia sugerują, że EBC przyjmie quasi symetryczny cel – inflację na poziomie 2% z okazjonalnymi przekroczeniami, a nie jak cel obecny: “blisko, ale poniżej 2%”.

Podobnie jak w przypadku Fed, EBC przygotowujący się do bardziej dynamicznego prowadzenia gospodarki może doprowadzić do obniżenia realnych stóp procentowych w euro i mieć negatywny wpływ na kurs euro. Na razie jednak rynki wyceniają bardzo gołębi EBC – brak realnego zacieśnienia do przełomu 2023 i 2024 roku. – w efekcie dzisiejszy komunikat może nie mieć dużego wpływu na EUR.

– Zamiast tego, jeśli cykl zacieśniania Fed będzie wyceniany nieco później, to EUR/USD niekoniecznie musi spaść do 1,1700. Niespodzianką może być powrót EUR/USD w rejon 1,1850.  W innych miejscach nadal lubimy kompleks towarowy, ale przyznajemy, że jest to szeroko rozpowszechnione przekonanie i pary takie jak USD/CAD mogą nadal potrzebować ruchu w górę do obszaru 1,2630 – dodaje ING.

Notowania funta skupiają się na ankiecie BoE dotyczącej warunków kredytowych

Sukcesy piłkarskie Anglii nie mają jeszcze istotnego wpływu na kurs funta – choć waluta ta pozostaje w miarę atrakcyjna w stosunku do euro. Dziś warto zwrócić uwagę natomiast na kwartalną ankietę Banku Anglii (BoE) dotyczącą warunków kredytowych, która dostarczy informacji na temat wolumenu kredytów i spreadów kredytowych.

Może być zbyt wcześnie, by oczekiwać wzrostu wolumenu kredytów. Obecna wycena BoE zakładająca pierwszą podwyżkę o 10 pb latem 2022 r. i pierwszą pełną podwyżkę o 25 pb w marcu 23 r. wydaje się być właściwa – choć może zostać nieco przesunięta w czasie, jeśli obecny optymizm będzie się utrzymywał. EUR/GBP pozostaje w przedziale 0,8535-0,8615 – pośród kontynuacji spadku poziomów zmienności w handlu.

Kurs złotego: NBP nadal cierpliwy

NBP spotyka się dzisiaj, aby ustalić wysokość stóp procentowych. ING uważa, że dzisiejsze posiedzenie będzie charakteryzować się 1% podwyżką prognoz PKB i CPI, ale również tym, że NBP nie pójdzie w ślady Węgier i nie zdecyduje się na wcześniejsze podwyżki. Niemniej, analitycy banku faworyzują pierwszą podwyżkę już w listopadzie tego roku, co powinno oznaczać, że EUR/PLN zakończy rok w pobliżu rejonu 4,38/40.

– W przypadku kontynuacji szerokiego odreagowania pozycji rynkowych, które dotknęło CEE FX, wciąż cierpliwy NBP mógłby skierować EUR/PLN do 4,56, a nawet 4,59. Oczekujmy jednak, że dobry popyt na złotego powróci w te okolice, a EUR/PLN będzie dryfował w kierunku 4,50 przez całe lato, gdy NBP zacznie dawać sygnały, że może zacieśniać politykę pieniężną jeszcze w tym roku – podsumowuje ING.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro cena | giełda prognozy | biomed gpw | akcje mbank | mwig40 akcje | gpw akcje | funty |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDino Polska na fali wzrostowej. Od debiutu zyskuje 700%, a wycena wynosi ponad 300 zł za akcje
Następny artykułDolar i euro boją się wyższej inflacji. MUFG prognozuje jak zareagują kursy walut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here