Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w kierunku 4,42 zł, EUR/USD spadnie do 4,15. Danske Bank prognozuje kursy walutAnalitycy Danske Banku w sierpniowym raporcie dla rynku walutowego Forex utrzymali swoje prognozy dla kursu euro względem złotówki (EUR/PLN). Nadal uważają, że w perspektywie średnioterminowej (kolejnych sześciu miesięcy), notowania spadną w kierunku 4,42 zł. Oznaczałoby to wyprzedaż z obecnych poziomów o 14 groszy, czyli o ponad 3 procent.

  • Jeżeli chodzi o kurs dolara (USD/PLN) bank zakłada, że ten będzie się stopniowo osuwał w kierunku 3,84 zł (również w perspektywie sześciomiesięcznej)
  • Ich zdaniem na światowym rynku walutowym dominować będzie obecnie scenariusz umacniającej się amerykańskiej waluty
  • W efekcie para walutowa EUR/USD może tracić w średniej perspektywie czasowej
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Danske Bank ocenia otoczenie gospodarczo-polityczne i jego wpływ na PLN

Polska ma za sobą trzecią falę zachorowań na Covid-19, nowe przypadki pozostają na niskim poziomie, a nieco ponad 40% populacji jest w pełni zaszczepione, co pozwoliło na ponowne otwarcie gospodarki, zauważa Danske Bank.W rezultacie nastąpił gwałtowny wzrost aktywności w sektorze usług, co spowodowało silny popyt konsumpcyjny. Realny PKB wzrósł o 1,9% w drugim kwartale 2021, co implikuje poziom o prawie 11% wyższy niż przed rokiem.

– Podtrzymujemy naszą prognozę 5% wzrostu polskiej gospodarki w tym roku, co jest zgodne z oczekiwaniami banku centralnego i znacznie powyżej potencjalnego tempa wzrostu. Na froncie politycznym, rząd stracił jednego z młodszych członków koalicji, co wprowadza pewną niepewność w przyszłości – zauważa Danske.

Presja inflacyjna zaskoczyła wzrostami i zgodnie z oczekiwaniami NBP podniósł w lipcu swoją prognozę inflacyjną, przewidując, że inflacja bazowa pozostanie w górnym przedziale pasma inflacyjnego (1,5%-3,5%). Inflacja bazowa wyniosła w lipcu 3,7%.

Po dość gołębim komunikacie w lipcu, członkowie RPP stali się bardziej jastrzębi, a niektórzy z neutralnych członków podkreślili, że podwyżka stóp będzie możliwa w listopadzie, jeśli prognoza inflacji NBP przewiduje utrzymanie się presji cenowej do 2022 roku.

Rynek niemal wycenił podwyżkę stóp o całe 25 punktów bazowych na tym posiedzeniu i kolejne 75 pb do sierpnia przyszłego roku.

Autor poleca również:

invest

Kurs euro w dół do złotego. EUR/PLN ma pomóc mocniejszy dolar amerykański

– Relatywnie gołębi język banku centralnego w lipcu wraz z silniejszym kursem dolara doprowadziły do wzrostu EUR/PLN nieco powyżej naszej prognozy 1M na poziomie 4,52.

 Chociaż podwyżka stóp procentowych w listopadzie jest już niemal w pełni wyceniona, uważamy, że faktyczna podwyżka mogłaby jeszcze wzmocnić złotego ze względu na pozytywny element carry oraz na to, że towarzyszyłby jej stonowany język dotyczący konieczności interwencji walutowej – prognozuje Danske.

Ekonomiści zakładają, że EUR/PLN będzie się obniżał w okresie jesiennym, ale instytucja podnosi cel jednomiesięczny do 4,54 (z 4,52). W długim terminie wsparciem dla złotego będzie wyższa presja inflacyjna w Polsce w porównaniu z kluczowymi partnerami handlowymi.

Kurs euro (EUR/PLN) oczami Danske Banku

– Ryzykiem dla naszej prognozy jest silniejszy od naszych oczekiwań spadek EUR/USD oraz wyprzedaż na światowych rynkach akcji. Do ryzyk negatywnych zaliczamy silniejsze ożywienie w polskiej i światowej gospodarce oraz bardziej jastrzębie nastawienie NBP niż obecnie zakładają rynki – podsumowuje Danske.

Docelowy poziom dla EUR/PLN w perspektywie 6 miesięcy zdaniem Danske. Źródło: Tradingview.com

Nieco bardziej jastrzębie spojrzenie na notowania EUR/PLN w perspektywie półrocznej prezentuje ING. Zdaniem analityków, kurs euro w tym czasie spadnie do 4,40 zł.

POBIERZ EBOOK JAK HANDLOWAĆ INDEKSAMI GIEŁDOWYMI

Kurs dolara w górę, EUR/USD z prognozami spadków

Rynki zbliżyły się do oczekiwań Danske Banku dotyczących „podwójnego szczytu” w zakresie wskaźników aktywności i inflacji. Wspierane przez politykę monetarną i fiskalną, gospodarki USA i strefy euro nadal się odbudowują, ale w wolniejszym tempie.

– Utrzymujemy nasz obecny profil dla EUR/USD w dużej mierze bez zmian na korzyść siły USD w nadchodzących kwartałach, ponieważ oczekujemy dalszego zacieśniania warunków globalnej płynności, szczytowych oczekiwań inflacyjnych i silnego ożywienia zatrudnienia w USA – komentuje Danske.

Sprawdź kurs euro do dolara (EUR/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Według ekonomistów Danske Banku notowania EUR/USD będą stopniowo osuwały się w kierunku poziomu 1,15 dol., spadając na najniższe poziomy od lipca ubiegłego roku.

Przewagę dolara potwierdzają również modele Scotiabanku, które wskazują na to, że USD jest obecnie preferowany przez dużych graczy instytucjonalnych.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułKurs dolara wzrósł o 30 groszy! USD najdroższy od 5. miesięcy
Następny artykułBitcoin odbije od 40 tys. dol. i ruszy po nowe ATH. Prognoza dla kursu BTC/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. W tytule wielkimi kulfonami błąd EUR/USD 4.15??

    W opisie autora wyszczególniona jest skrupulatność,Jakoś tego nie widzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here