Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w górę do 4,54 zł. NBP gotowy na dalsze interwencje
Prezes Adam Glapinski (NBP)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie, w tym stopy referencyjnej na 0,1%, jednak z oświadczenia opublikowanego po godzinie 16:00 wynika, że bank centralny jest gotowy przeprowadzać interwencje rynkowe w celu hamowania nadmiernego wzrostu wartości złotego. W reakcji na publikację dokumentu kurs euro (EUR/PLN) rósł powyżej poziomu 4,54 zł.

  • NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym
  • Można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, podaje RPP
  • Interwencje na rynku walutowym mają „wzmacniać oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę”

RPP nie zmieniła stóp, zapowiedziała jednak możliwość interwencji walutowych

Zgodnie z ostatnimi prognozami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na jednodniowym posiedzeniu w dn. 13 stycznia utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, pisał w osobnym artykule Tomasz Sarna z Comparic.pl. Ucięto tym samym spekulacje sugerujące, że instytucja może przygotowywać się do obniżki stopy referencyjnej do rekordowo niskiego poziomu 0%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Istotny dla kondycji polskiej złotówki okazał się jednak opublikowany po godzinie 16:00 dokument podsumowujący posiedzenie RPP, w którym przyznano, że NBP jest gotowy stosować dalsze interwencje na rynku walutowym:

– W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych – napisano w dokumencie.

Tym samym NBP oficjalnie wprowadził do języka komunikacji rynkowej oficjalny zapis dotyczący możliwości wpływania na kurs złotego względem głównych walut.

Warto przypomnieć, że NBP interweniował (nieoficjalnie) na rynku walutowym między innymi pod koniec grudnia, w efekcie czego kurs euro (EUR/PLN) chwilowo testował poziom 4,62 zł. Wydaje się, że „granicą bólu” dla banku centralnego jest poziom 4,50 zł.

Publikacja dzisiejszego oświadczenia spowodowała, że kurs euro rósł o 0,4% do złotego testując chwilowo poziom 4,5465 zł. W momencie publikacji artykułu osuwa się jednak poniżej pułapu 4,54 zł. Frank szwajcarski rósł natomiast powyżej 4,21 zł, funt testował poziomy nad 5,10 zł, a dolar nad 3,73 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here