Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) w drodze do rekordowego spadku. Co z EUR/USD?W końcówce maja rajd ryzykownych aktywów i walut dodatkowo przyśpieszył. Rosnące napięcie na linii USA – Chiny tylko na moment zmąciło nastroje. Inwestorzy z optymizmem przyjmują odmrażanie gospodarek i kolejne plotki o postępie prac nad szczepionkami i lekami na Covid-19 a ignorują fatalne dane z gospodarek. Kontrakt na S&P500 przebił 3000 punktów a futures na DAX zaczął flirtować z 11500 pkt.

Liderem odbicia pozostaje amerykański sektor technologiczny, który w całym roku notuje prawie 5-proc. zwyżkę! Złoty w końcu przebił 4,50 i notuje wyraźne umocnienie. Euro w nieco ponad tydzień potaniało ponad 10 groszy a dolar prawie 15 groszy. Dolar traci w ostatnim tygodniu do wszystkich walut bez wyjątku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bardzo silny jest AUD, lecz ostatnią słabość odwraca też funt szterling. Kurs ropy naftowej WTI ponownie zbliża się do 35 USD za baryłkę. Nowe maksima korekty ustanawiała też miedź a kurs złota pozostaje w zasięgu szczytów wieloletniej hossy.

Kurs euro (EUR/PLN): na drodze do rekordowego spadku

EUR/PLN po przebiciu 4,50 kontynuuje spadek. Złoty zyskuje 1 proc. względem euro i około 1,5 proc. do dolara. W pierwszym przypadku kurs jest pod 4,46 a w drugim USD/PLN jest przy 4,06. W ostatnich latach euro tylko kilkukrotnie taniało jednego dnia o 4 gr i więcej. W tej chwili skala spadku jest największa od lipca 2016 roku. Złoty długo nie mógł sforsować 4,50 i przekuć pozytywnego środowiska inwestycyjnego w wyraźne umocnienie, ale teraz nabiera impetu.

EUR/USD: obrona 1,0880 i podbicie w kierunku szczytów

Po ostatnim zwrocie przy 1,10 kurs eurodolara nie przebił 1,09. Przypomnijmy, że w poprzednich przypadkach bariera ta nie okazywała się mocną przeszkodą dla spadków i kurs odbijał dopiero pod 1,08. 1,0880 to seria horyzontalnych wsparć wynikających z dołków z jesieni 2019 roku.

Nasz scenariusz bazowy zakładający, że kształtuje się przedział wahań 1,09 -1,10 materializuje się w coraz większym stopniu. Uważamy, że będzie on dominował także w kolejnych dniach a euro nie będzie w stanie w pełni wykorzystać słabości dolara wynikającej z radykalnej poprawy nastrojów inwestycyjnych.

USD/JPY: trzecie fiasko przy 108,00

Notowania USD/JPY trzy razy w ostatnim tygodniu próbowały wyjść ponad 108,00 i za każdym razem kończyło się to fiaskiem. Dziś ponownie obserwujemy ostry zwrot a kurs spada w kierunku 107,50. Zejście poniżej 107,30 otwierałoby drogę do przedłużenia spadku do 106,80 a następnie 106,40. Ostatnie wzrosty postrzegamy w kategoriach korekty, tak długo jak kurs pozostaje pod 108,10.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here