Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) utrzyma 4,50 zł, twierdzi Santander Bank PolskaPolski PKB obniżył się o 2,8% w 2020, czyli nieco mniej niż zakładał konsensus analityczny. Pomimo lepszych od prognoz krajowych danych kurs złotego nie wykazywał większego optymizmu i sytuacja ta powinna utrzymać się również w kolejnych tygodniach. Zdaniem analityków Santander Bank Polska kurs euro (EUR/PLN) nie pokona bariery 4,50 zł.

  • W IV kw. 2020 spadek PKB wyniósł między -2,8% a -3,1% r/r, co w ujęciu odsezonowanym odpowiada spadkowi o nieco mniej niż 1% kw/kw
  • Druga fala pandemii Covid-19 najwyraźniej miała mniejszy wpływ na aktywność gospodarczą niż ta z wiosny 2020
  • EUR/PLN porusza się w wąskim przedziale i w krótkim terminie Santander nie widzi dużego ryzyka zejścia poniżej 4,50

PKB w dołku, jednak mniejszym niż na wiosnę i mniejszym niż sądzono

Wstępne dane GUS wskazały, że PKB w 2020 roku spadł o 2,8%. Jakkolwiek to najgorszy wynik w historii szeregu czasowego, wynik jest dużo lepszy niż oczekiwano na początku epidemii. Analitycy polskich banków nie zmieniają zdania, że w 2021 roku PKB wzrośnie o 3,8%.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Po stronie podażowej, roczne dane sugerują, że sektor przemysłowy w IV kw. dalej przyspieszał: wartość dodana w przemyśle spadła w 2020 jedynie o 0,2%, co wg naszych szacunków implikuje ok 3% wzrost w ujęciu kw/kw po odsezonowaniu w ostatnim kwartale. W międzyczasie, zarówno budownictwo jak i handel detaliczny nie radziły sobie najlepiej i wygląda na to, że wartość dodana brutto w obu sektorach mogła w IV kw. spaść ok ok 5% kw/kw po odsezonowaniu – komentuje Piotr Bielski z Santander Bank Polska.

Jak zauważa Bielski, druga fala pandemii mniej drastycznie odbiła się na aktywności gospodarczej niż wiosenny lockdown z 2020 roku. Wpływ może być jednak wydłużony przez dłuższy okres obowiązywania restrykcji w Europie, które pojawiły się w październiku i mogą towarzyszyć gospodarce co najmniej do wiosny.

– Scenariusz dla gospodarki na 2021 zależy w dużej mierze od tempa i skuteczności procesu szczepień. Nadal widzimy szanse na silniejsze ożywienie w drugiej połowie roku zakładając, że do końca lata niepewność związaną z przyszłymi obostrzeniami uda się istotnie obniżyć dzięki zaszczepieniu wystarczająco licznej części populacji – mówi dalej Bielski.

Kurs euro nie pokona 4,50 zł, pomoże mu retoryka NBP

W tym tygodniu Narodowy Bank Polski (NBP) podejmie po raz kolejny w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych. O ile analitycy Santandera nie spodziewają się ich obniżki, to zakładają gołębią retorykę urzędników banku centralnego, co wraz z obawami o interwencje na otwartym rynku powinno utrzymać kurs euro nad barierą 4,50 zł.

– Niską zmienność na rynku walutowym w regionie postrzegamy jako sygnał ostrzegawczy i zakładamy, że EUR/PLN pozostanie w najbliższych dniach powyżej 4,50. Gołębia retoryka NBP powinna mu w tym pomóc – pisze o kondycji złotego analityk Santander Bank Polska.

W poniedziałek przed godziną 10:00 para walutowa EUR/PLN była kwotowana po 4,5187 zł, utrzymując się na najniższych poziomach od 11 stycznia 2021 r.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje jsw prognozy | cena akcji lotos | kurs euro notowania | kurs pln | cena bitcoina |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here