Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) stabilny, dolar lekko tanieje w środęAmerykański rynek długu nie zareagował na przesłuchanie Janet Yellen przed Senatem, co zwykle poprzedza objęcie urzędu Sekretarza USA, wyprzedażą obligacji i wzrostem ich dochodowości. W rezultacie dolar lekko traci, oczywiście w obrębie ostatniego przedziału wahań.

Kurs euro bez większych wahań na rynku

Kurs USD/PLN zawrócił w poniedziałek z okolicy 3,77 i obniża się dziś pod 3,73. Oznacza to, że jedna czwarta wzrostu kursu od grudniowych dołków ustanowionych przed interwencjami NBP została wymazana. Kurs EUR/PLN pozostaje i nadal pozostawać powinien stabilny w okolicy 4,53. Podobnie notowania CHF/PLN, które nie mogą oderwać się od 4,20. Sprawia to, że notowania USD/PLN będą zależeć od dalszych perspektyw EUR/USD. (szerzej pisaliśmy o nich we wtorkowym komentarzu).

Te artykuły również Cię zainteresują
Zakładamy, że impet wyprzedaży dolara przygasł jedynie chwilowo a poniedziałkowe, lokalne maksima siły dolara mogą być trudne do sforsowania. Potencjał do spadku EUR/USD poniżej 1,20 oceniamy jako niski.

Yellen nie wywołuje wyprzedaży długu

Uważamy, że Rezerwa Federalna nie dopuści do trwałego i silnego wzrostu rentowności długu USA. Innymi słowy, polityka monetarna i fiskalna będą mocno skoordynowane. Nie zostanie popełniony błąd przedwczesnego zakomunikowania zamiaru wycofania się ze skupu aktywów, którego obecna skala to 120 mld na miesiąc.

Owszem wzrost dochodowości będzie postępował, ale w ślimaczym, niewywołującym dynamicznych przetasowań na innych rynkach tempie. Nowa, gigantyczna porcja wydatków fiskalnych ogłoszona przez Joe Bidena nie powinna zmieniać w sposób zasadniczy negatywnego, długoterminowego nastawienia do amerykańskiej waluty. Przeważyć powinien negatywny dla dolara efekt podsycenia apetytu na ryzykowne inwestycje w obliczu lepszych perspektyw gospodarczych oraz podbicia inflacji.

Druga z tych tendencji nie wywoła nerwowości w amerykańskich władzach monetarnych i będzie w pierwszym rzędzie skutkować pogłębieniem ujemnych realnych stóp procentowych, czyli dalszym podkopaniem atrakcyjności amerykańskiej waluty.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here