Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) spadnie poniżej 4,30 zł dopiero w 2022 r., uważa TMSNa przestrzeni 2020 roku polski złoty wyraźnie osłabiał się do waluty strefy euro, tracąc do niej od stycznia niemal 6%. Kurs euro w tym roku dwukrotnie pokonywał (chwilowo) granicę 4,60 zł, testując najwyższe poziomy od 2009 roku i chociaż para walutowa EUR/PLN w 2021 ma się stopniowo osuwać, to zdaniem analityków TMS Brokers poniżej poziomu 4,30 zł spadnie dopiero w 2020 roku.

  • Kurs złotego pozostaje tani na tle wycen historycznych i w 2021 r. powinien równać do średniej
  • TMS Brokers prognozuje, że kurs euro zakończy przyszły rok na poziomie 4,32 zł, a kurs dolara (USD/PLN) spadnie do 3,40 zł, tracąc od obecnych wycen ponad 20 groszy
  • Pomimo tego, że Narodowy Bank Polski (NBP) wolałby obserwować słabego złotego to nie powinien próbować aktywniej blokować jego aprecjacji w przyszłym roku

Kurs złotego będzie zyskiwał dzięki euforii wywołanej przez szczepionkę przeciwko Covid-19

W 2021 roku polityka pieniężna głównych banków centralnych nie powinna ulegać zmianie: stopy procentowe zostaną utrzymane blisko zera (lub niżej) a programy skupu aktywów będą kontynuowane. Dodając do tego prognozowaną na 2021 roku reflację (pobudzenie inflacji) w otoczeniu odbijającego globalnego wzrostu oraz ochrony monetarnej przed ryzykiem inwestorzy będą nadal odchodzić od aktywów bezpiecznych w poszukiwaniu bardziej ryzykownych okazji inwestycyjnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ocenie TMS Brokers ucierpi na tym między innymi kurs dolara amerykańskiego oraz frank szwajcarski (traktowane zwyczajowo jako bezpieczne przystanie), a zyskiwać będzie między innymi polski złoty, który historycznie wygląda na silnie przecenionego.

Kurs euro mocno oddalił się od swojej historycznej średniej wypadającej w okolicach 4,30 zł. Źródło: Tradingview.com

– Szczepionkowa euforia przemawia za bardzo korzystnymi warunkami dla rynków wschodzących na starcie nowego roku. W rejonie Europy Środkowo-Wschodniej zima może być trudna i przynieść kolejną eksplozję zachorowań na COVID-19 oraz powrót restrykcji gospodarczych. Te ryzyka są już zdyskontowane i neutralizowane przez oczekiwania szybszego odbicia w dalszej części roku. Dodatkowo wizja słabszego USD (wzrostów EUR/USD) zwykle była kołem zamachowym dla lepszej postawy walut regionu – pisali analitycy TMS Brokers w najnowszym Outlooku Walutowym na 2021 r.

Polski złoty w stosunku do średnioterminowych cen wygląda na słabego, a poprawa perspektyw gospodarczych w oparciu o spadek ryzyk związanych z pandemią, prowzrostową politykę fiskalną i monetarną powinna sprzyjać umocnieniu polskiej waluty.

Jakkolwiek NBP wolałby, aby złoty pozostał relatywnie słaby dla poprawy konkurencyjności gospodarki, nie oczekujemy, aby aktywnie stawał na przeciw aprecjacji. Bank centralny będzie kontynuował program skupu aktywów, ale o ile powstrzyma się od obniżek stóp procentowych (nasz bazowy scenariusz), wpływ polityki monetarnej na walutę powinien być znikomy – napisano w dalszej części artykułu.

NBP w tygodniu przedświątecznym zdecydował się zdaniem obserwatorów rynkowych na interwencję rynkową w celu osłabienia złotego, co skutkowało nagłym umocnieniem EUR/PLN powyżej 4,50 zł w dniach 18 i 21 grudnia 2020 r. TMS Brokers jest zdania, że podobne ruchy nie będą miały miejsca w roku przyszłym, a kurs euro będzie się stopniowo osuwał do złotego.

POBIERZ RAPORT BEZPŁATNIE!

Kurs euro spadnie w rok o 11 groszy. EUR/PLN po 4,25 zł dopiero za 24 miesiące

Ze zaktualizowanych projekcji analityków TMS Brokers wynika, że poslki złoty ma najsilniej umacniać się do dolara amerykańskiego, a para walutowa USD/PLN spadnie w przeciągu następnych 12 miesięcy do poziomu 3,40 zł. Deprecjacja będzie widoczna również na parze EUR/PLN, jej zasięg ma być jednak zdecydowanie mniejszy.

Projekcja z 16 grudnia 2020 roku była przygotowywana przy cenie spot eurozłotego 4,43 zł i wynika z niej, że kurs euro ma w I kw. 2021 r. spaść do 4,38 zł, do 4,35 zł w II kw. i do 4,32 w III i IV kw. przyszłego roku. Poziom 4,30 zł zostanie pokonany dopiero w 2022 r., a projekcje w ujęciu dwudziestoczteromiesięcznym wskazują, że za dwa lata para walutowa EUR/PLN znajdzie się przy poziomie 4,25 zł.

Prognoza dla kursu euro (EUR/PLN) na koniec 2021 r. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here