Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) skończy rok na 4,39 zł, dolar na 3,69 zł, uważa Sawicki (TMS)
Bartosz Sawicki, główny analityk TMS Brokers

Pole do umocnienia polskiej złotówki do końca 2020 jest niewielkie, a kurs euro powinien skończyć rok poniżej poziomu 4,40 zł, uważa główny ekonomista Domu Maklerskiego TMS Brokers, Bartosz Sawicki. Podczas internetowej konferencji ABC Inwestowania omawiał trendy walutowe dla ostatniego kwartału br., przyglądając się co może wpływać na wycenę dolara, euro, funta i franka w stosunku do polskiego złotego.

  • Podczas godzinnego wykładu zaprezentowano prognozy TMS Brokers na IV kwartał 2020 roku dla głównych walut i złotego
  • Zespół analityczny TMS Brokers posiada dużą skuteczność w prognozowaniu kursów walut i wielokrotnie zajmował pierwsze miejsca w rankingach Bloomberga
  • TMS Brokers prognozuje, że złoty skończy rok na następujących poziomach: kurs euro wyniesie 4,39 zł, kurs franka 4,06 zł, kurs funta 4,82 zł, a kurs dolara 3,69 zł (raport z 1 września 2020 r.)
  • Zarejestruj się na ABC Inwestowaniai odbierz nagrania z wszystkich wykładów!

Kursy walut zakończoną 2020 roku w okolicach obecnych poziomów

W raporcie datowanym na 1 września 2020, TMS Brokers aktualizował swoje prognozy walutowe dla głównych rynków zakładając, że przed końcem roku polska złotówka nieznacznie umocni się do zagranicznych konkurentów.

Co prawda poniedziałkowa sesja zepsuła nastroje i zepchnęła PLN na niemal miesięczne minima, w średnim terminie projekcje powinny zostać jednak niezaburzone. Wynika z nich, że polski złoty nie ma zbyt wiele miejsca do umocnienia w stosunku do kursu euro oraz funta, których szacowana wartość powinna wynieść 4,39 zł oraz 4,82 zł. Sytuacja nieznacznie powinna poprawić się natomiast w stosunku do kursu franka i dolara amerykańskiego, których notowania wyznaczono na poziomie 4,06 zł oraz 3,69 zł.

Do końca przyszłego roku prognozy sugerują natomiast silniejsze umocnienie polskiej złotówki. W stosunku do euro ta ma kosztować 4,32 zł, a do funta 4,70 zł i 3,82 zł do franka szwajcarskiego.

– W przypadku EUR/PLN notowania powracają prędzej czy później do zakresu wartości godziwej, która wypada obecnie pomiędzy poziomami 4,45-4,40 zł. Spodziewamy się, że te poziomy są spójnymi z punktem równowagi dla kursu euro. Nasza prognoza na koniec roku znajduje się poniżej 4,40 zł, co pokazuje, że pole do umocnienia polskiej waluty jest stosunkowo nikłe – komentuje Bartosz Sawicki. Główny ekonomista TMS Brokers zakłada jednocześnie, że eurozłoty nie powinien wykraczać poza barierę oporu 4,50 zł.

Kurs dolara tracił przez pięć miesięcy z rzędu

Od kwietnia 2020 roku na zaufanie inwestorów nie może liczyć dolar amerykański, którego indeks tracił przez pięć miesięcy z rzędu. W lipcu osunięcie wyniosło ponad 4% i w skali ostatnich dwóch dekad było jednym z najsilniejszych. W przeszłości dolar tracił mocniej jedynie siedmiokrotnie (z wszystkich miesięcy ujętych w tabeli).

Pod względem sezonowości, widocznej na poniższym slajdzie, wrzesień nie posiada wyraźnych trendów, jeżeli chodzi o pozycjonowanie się inwestorów na dolarze. Natomiast w listopadzie USD głównie rośnie, w grudniu zazwyczaj natomiast traci na wartości.

W sierpniu osłabienie dolara było już nieco mniejsze, ale tendencja spadkowa nie była skorygowana. Wrzesień przynosi natomiast schłodzenie na rynkach akcyjnych, na czym korzysta właśnie dolar amerykański, rozpoczynając kolejny epizod swojej siły – komentował Bartosz Sawicki.

Pozostałe prelekcje znajdziesz rejestrując się bezpłatnie na stronie https://abc-inwestowania.pl/. Uzyskaj dostęp do 25 wykładów ekspertów rynkowych!

ODBIERAM DOSTĘP DO PRELEKCJI

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here