Wzrosty na rynku akcji nie zwalniają tempa w ślad za nowymi rekordami na Wall Street w piątek. USD lekko odbija od minimów. Pozytywne odczyty PMI z Chin pomagają podtrzymać dobre nastroje.
Spokojny weekend dla rynków. Japońskie indeksy śledzą Wall Street
Weekend nie przyniósł wiele informacji w kluczowych dla rynków tematów. Odczyty rządowych indeksów PMI były jednym istotnym punktem kalendarza w trakcie sesji azjatyckiej. Wskaźnik dla przemysłu zgodnie z oczekiwaniami pozostał na 51, a indeks dla usług skoczył do 55,2.
Indeksy w Azji śledzą wzrosty Wall Street do nowych rekordów. Japoński Nikkei225 rośnie dziś o 1,2 proc., chiński Shanghai Composite zyskuje 0,7 proc. Futures na S&P500 wzrasta o 0,4 proc. Wzrosty w Europie zwiastuje zwyżka kontraktu na DAX.
Kursy walut: kurs dolara (USD) ciągle pod presją
Na rynku walutowym USD próbuje nieśmiałego odbicia po przecenia na koniec ubiegłego tygodnia. Dolara pozostaje pod presją po reformie strategii Fed, która w czwartek zaprezentował prezes Powell. Tryb risk-on również wspiera odpływ kapitału z dolara w stronę bardziej ryzykownych walut.
USD/JPY jest wyżej o 30 pipsów na 105,60, odbijając po piątkowych spadkach wywołanych rezygnacją premiera Japonii Abe. Odbicie zbiega się z doniesieniami, że szef gabinetu premiera Suga, bliski współpracownik Abe, zamierza startować w wyścigu o przywództwo w rządzącej partii LDP.
EUR/PLN pozostaje pod 4,39, a złoty jest silniejszy na lepszych nastrojach na rynkach zewnętrznych.
Słabość dolara wspiera ceny surowców. Złoto rośnie do 1966 USD/oz. Ropa naftowa WTI pozostaje ponad 43 USD/b po tym, jak w piątek osunęła się, gdyż huragan Laura nie wyrządził większych szkód dla instalacji przemysłu naftowego na wybrzeżu USA.
Autor poleca również:
- Kurs dolara i kurs euro czekają na ważne dane gospodarcze
- Kurs dolara (USD/JPY) wzrasta. Rezygnacja premiera Japonii
- Kurs euro (EUR/PLN) z problemem powrotu pod 4,40. Ropa naftowa WTI osuwa się pod 43 USD/b