Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) powróci w 2021 r. do poziomu 4,30 zł, uważa SantanderWedług analityków Santander Bank Polska, kurs euro (EUR/PLN) w 2021 roku powinien powracać do historycznego poziomu równowagi w okolicach 4,30 zł, w którym poruszał się przez okres niemal dwóch lat do momentu wybuchu koronawirusowego kryzysu. Za realizację tego scenariusza ma odpowiadać pozytywny nastrój rynków, wyjście UK z UE z podpisaną umową handlową i brak napięć na linii Polska-Bruksela.

  • Odbicie wzrostu w Polsce i za granicą dzięki znoszeniu restrykcji ma wspomagać polską złotówkę i pomóc jej w nadrabianiu przeceny do euro i innych głównych aktywów
  • Według analityków Santandera, słabość dolara powinna wspierać waluty z rynków rozwijających się
  • Kurs euro ma zmierzać do środka przedziału 4,25-3,35 zł, w którym waluta poruszała się od połowy 2018 roku do początku 2020 roku

Kurs euro straci nawet 20 groszy w przeciągu 2021 roku

– Według naszych prognoz na 2021, EURPLN powróci do ok. 4,30, tj. środka przedziału 4,25-4,35, w którym poruszał się przez większość czasu od połowy 2018 do wybuchu kryzysu spowodowanego przez Covid-19. Kluczowymi założeniami są pozytywny nastrój na rynku utrzymujący się przez większość 2021, wyjście Wielkiej Brytanii z UE z umową handlową (lub podpisanie takiej w pierwszej części 2021) i brak kolejnych napięć na linii Polska-UE – informował Santander Bank Polska w grudniowej prognozie dla pary walutowej EUR/PLN.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeżeli powyższe założenia miałyby się spełnić, kurs euro musiałby osunąć się w przeciągu kolejnych miesięcy o około 20 groszy. Para walutowa EUR/PLN cały czas korzysta ze wsparcia na wysokości psychologicznego poziomu 4,50 zł, który blokuje próby silniejszej deprecjacji.

Kurs EUR/PLN względem notowań indeksu S&P 500 oraz indeksu dolara. Źródło: Santander Bank Polska

Za główne czynniki wspierające wzrost złotego do euro Santander podaje odbicie polskiego PKB, luźną politykę pieniężną głównych banków centralnych, słabość kursu dolara, nadwyżkę rachunku obrotów bieżących oraz stabilne środowisko stóp procentowych. Po stronie czynników ryzyka znalazły się natomiast wolne tempo szczepień przeciwko koronawirusowi oraz niskie realne stopy procentowe w porównaniu z innym państwami EŚW.

Kurs złotego niedowartościowany o nawet 11%. Czy zmieni się to w 2021 r.?

– (…) w przypadku średnio- oraz długoterminowych wskaźników, Polska nie wydaje się być wyraźnie poniżej czy powyżej średniej, więc nie widzimy tutaj dodatkowego ryzyka dla złotego w górę lub w dół w najbliższych miesiącach. Ponadprzeciętne niedowartościowanie w ujęciu REER powinno zostać przynajmniej zmniejszone dzięki dobremu nastrojowi, jakiego oczekujemy przez większą część 2021. Jednocześnie, wg modelu fair value walut EM z IIF, złoty był w listopadzie niedowartościowany w skali ok. 11% wobec fundamentów ekonomicznych – komentowali analitycy Santandera.

Jeżeli chodzi natomiast o ujęcie krótkoterminowe to czynniki fundamentalne nie kształtują się korzystnie dla złotego i są wspólne z obecnym niedowartościowaniu waluty. O niedoszacowaniu wartości złotego informowali już wcześniej analitycy TMS Brokers zwracając uwagę na jego zbyt niską fundamentalną wycenę nie tylko względem euro, ale również franka szwajcarskiego. W efekcie, para walutowa CHF/PLN ma spadać w kierunku 3,86 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here