Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) powinien wracać do 4,55 zł po wyroku TSUEOrzeczenie TSUE pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi i przerzuca ciężar decyzji na sądy krajowe, w tym na orzeczenie Sadu Najwyższego. Decyzja SN 11 maja dalej może być negatywna dla złotego, ale utrzymywanie krótkich pozycji w złotych do tego czasu wydaje się zbędnym ryzykiem. PLN może odreagować ostatnie dwa dni osłabienia.

EUR/PLN vs wyrok TSUE

Oczekiwania przed decyzją TSUE były wysokie, jednak orzeczenie rozczarowuje brakiem konkretnych wskazówek dla postępowania przy rozstrzyganiu spraw między kredytobiorcami i bankami. Dowiedzieliśmy się jedynie, że sąd ma obowiązek poinformować kredytobiorcę o konsekwencjach unieważnienia umowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
TSUE stwierdził też, że są może badać nieuczciwość warunków umowy także po aneksowaniu jej i usunięciu części z nieuczciwych klauzul. Ponadto Trybunał orzekł, że po stwierdzeniu przez sąd nieuczciwego charakteru umowy indeksacyjnej, musi z urzędu sprawdzić, czy możliwe jest utrzymanie umowy w nowym kształcie.

TSUE nie odniósł się jednak w ogóle do pytania o terminy, od których można liczyć bieg przedawnień w przypadku unieważnienia umowy oraz czy banki mogą żądać wynagrodzenia za użyczenie kapitału. Te dwie kwestie są kluczowe dla oceny atrakcyjności kierowania umów kredytowych do sądów.

Niepewność utrzyma się do 11 maja, na kiedy jest zaplanowane posiedzenie Sądu Najwyższe, kiedy powinniśmy otrzymać odpowiedzi na podobne pytania do tych, które były skierowane do TSUE. Do tego czasu budowanie dodatkowej premii za ryzyko na złotym wydaje się bezcelowe, a tym bardziej utrzymywanie krótkich pozycji otwieranych przed dzisiejszą decyzja. EUR/PLN powinien wracać do punktu wyjścia, tj. 4,55, a niepewność o skutki orzeczenia SN 11 maja będą blokować złotego przed umocnieniem pod wpływem pozytywnych nastrojów zewnętrznych.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin przewidywania | prognozy bitcoin | jsw akcje forum | akcje gpw | kurs cd projekt |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here