Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) podbił rano z 4,61 do 4,62USD i JPY są silniejsze na odpływie kapitału ku bezpiecznym przystaniom, a ruch sprowokowało załamanie TRY po tym, jak prezydent Erdogan zwolnił prezesa banku centralnego. Rynek akcji podąża za spadkiem rentowności obligacji USA.

Kurs euro rośnie, lira notuje odbicie

Lira turecka zanurkowała o ok. 15 proc. względem dolara na otwarciu w reakcji na decyzję prezydenta Turcji Erdogana, który zwolnił prezesa banku centralnego Agbala po tym, jak w ubiegłym tygodniu Agbal podniósł stopy procentowe (stopa repo +200 pb do 19 proc.). Decyzja wzbudziła zaniepokojenie, że kraj po raz kolejny wejdzie na ścieżkę obniżek, co osłabi walutę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po początkowej wyprzedaży lira notuje odbicie, choć USD/TRY wciąż jest wyżej o 6,5 proc.

Zamieszanie wzbudziło awersję do ryzyka, co na FX ściąga kapitał w stronę USD i JPY. DXY rośnie o 0,14 proc. USD/JPY rośnie do 108,72, EUR/USD obniżył się do 1,1880.

EUR/PLN podbił rano z 4,61 do 4,62.

Rynek akcji w Azji jest generalnie słabszy, pozbawiony wskazówek co do kierunku po niezdecydowanym zamknięciu Wall Street w piątek. Jednak spadki rentowności obligacji skarbowych USA (10-latki -5 pb do 1,67 proc.) pomagają sektorowi technologicznemu.

Chiński Shanghai Composite rośnie o 1 proc., podczas gdy Hang Seng  traci 0,1 proc., a japoński Nikkei225 spadł o 2,07 proc.

Futures na Nasdaq100 rośnie o 0,5 proc., a futures na S&P500 jest bez zmian. Kontrakt na DAX spada o 0,5 proc.

Ropa naftowa jest lekko słabsza z WTI na 61,2 USD/b (-0,4 proc.).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pgnig akcje forum | funty | bitcoin cena wykres | notowania dow jones | biomed-lublin notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here