Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) po publikacji danych z PolskiOpublikowane w piątek dane PKB z Polski nastrajają pozytywnie. Polska gospodarka łagodniej przeszła kolejną falę zachorowań. Według wstępnych danych w 1Q21 polska gospodarka skurczyła się o 1,2 proc. r/r (prog. -1,4 proc. r/r). W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,9 proc. (prog. 1,1 proc.). Pomimo nieco wolniejszego wzrostu PKB w porównaniu do 4Q20 oczekujemy, że pierwszy kwartał był ostatnim z ujemną dynamiką PKB w ujęciu rocznym.

Kurs euro (EUR/PLN) vs dane o PKB

Struktura polskiej gospodarki pozwala łagodnie przejść przez kryzys epidemiczny. Rozgrzany przemysł łagodzi skutki zamknięcia znacznej części sektora usług. Dodatkowym stabilizatorem jest eksport, który dzięki słabości złotego stał się jeszcze bardzie konkurencyjny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Kraj wchodzi w kolejny kwartał ze stabilną gospodarką. Przedsiębiorstwa dostosowały się do pandemicznej rzeczywistości, a stopniowe otwieranie gospodarki (dzięki sprawnemu procesowi szczepień) uwolni duży odroczony popyt, który w dużej mierze zrealizuje się w sektorze usług.

Złoty nie zareagował przesadnie na odczyt. Od czynników fundamentalnych ważniejsze są nastroje na głównym rynku, a tam umocnienie euro spycha do defensywy złotego. Kurs EUR/PLN jest nieco wyższy i utrzymuje się przy 4,5315. WIG20 zalicza w piątek wyraźną korektę, co wyróżnia go na tle lokalnych rywali.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dji index | jsw opinie | kurs eurocash | złotówka kurs | akcje pgnig cena |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here