Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) po 4,50 zł na koniec roku. EUR/USD wróci do 1,17Zdaniem analityków domu maklerskiego TMS Brokers (TMS) inwestorzy na rynku walutowym Forex w trzech ostatnich miesiącach 2021 roku powinni zwrócić uwagę szczególnie na kurs euro, zarówno względem polskiego złotego (EUR/PLN) oraz dolara amerykańskiego (EUR/USD). W najnowszym raporcie prezentującym okazje inwestycyjne w IV kw. 2021 roku przedstawili swoje najnowsze prognozy dla obu par walutowych.

  • Kurs euro zdaniem TMS będzie korygował względem polskiego złotego i zakończy rok blisko poziomu 4,50 zł
  • Europejska waluta w stosunku do dolara amerykańskiego może natomiast pogłębić tegoroczne minima, zanim jednak kwartał się skończy, EUR/USD powróci bliżej 1,17 dol.
  • Co może przynieść koniec roku? Odpowiedzi na to pytanie w najnowszym raporcie szukają analitycy TMS Brokers. Wybierz najciekawsze wątki dla siebie i już teraz pobierz darmowy raport

Kurs euro może zanotować spadek. Prognoza EUR/PLN

W środę 6 października widzieliśmy zaskakujący ruch ze strony Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na stopach procentowych (w górę o 40 pb. do poziomu 0,5 proc.) oraz poznaliśmy komunikat po posiedzeniu. Decyzja co prawda tylko na chwilę umocniła złotego, nikt nie spodziewał się jednak, że Rada Polityki Pieniężnej będzie zdolna do podjęcia takiej decyzji jeszcze w tym roku.Uważamy, że przy utrzymującej się inflacji na podwyższonym poziomie, NBP zdecyduje się na kolejne kroki. Sam Glapiński może pozostać w obozie gołębi, ale to nie będzie oznaczać, że podwyżka jest niemożliwa. Dużo będzie zależeć od listopadowej projekcji NBP. Prawdopodobne jest, że powrót inflacji do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego nieco się wydłuży w czasie – prognozują analitycy TMS Brokers.

Ich zdaniem w ostatnich miesiącach kurs złotego wyczerpał swój potencjał do dalszych spadków, w efekcie czego czeka go odreagowanie. Perspektywa zacieśniania polityki pieniężnej powinna zwiększyć atrakcyjność złotówki, w związku z czym notowania EUR/PLN zdaniem TMS zakończą rok w okolicach 4,50 zł. Z obecnych poziomów oznacza to osunięcie o ponad 2,5% zostawiając sporo miejsca do zawierania krótkich pozycji na eurozłotym.

– Notowania pary walutowej poruszają się w kanale wzrostowym od czerwca 2021 roku. W związku ze zmianą retoryki RPP i oczekiwanymi dalszymi podwyżkami stóp procentowych zakładamy spadek EUR/PLN do końca roku w okolice poziomu 4,50. Tam przebiega horyzontalne wsparcie wyznaczone przez minima z początku września, które mogą wyhamować aprecjację złotego. Przełamanie tego obszaru otworzy drogę w kierunku 4,44. Takich poziomów spodziewamy się dopiero w przyszłym roku – dodaje TMS.

POBIERZ RAPORT TMS BROKERS NA IV KW. 2021 R.

Kurs dolara również wykorzysta słabość euro, rok zakończy jednak wyżej. Prognoza EUR/USD

W momencie gdy banki centralne na świecie zaczynają podnosić stopy, a amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) ogłasza chęć zacieśniania polityki pieniężnej, Europejski Bank Centralny (EBC) może znaleźć się nieco w tyle. Ta dywergencja polityk monetarnych sprawia, że TMS prognozuje osunięcie się pary walutowej EUR/USD przed końcem roku do zakresu 1,14-1,15 gdzie przebiega strefa oporowa z marca-czerwca 2020.

Istotne technicznie wsparcie powinno zapewnić jednak pole do odbicia i powrotu w okolice 1,17 dol., gdzie przebiega obecny opór wyznaczany m.in. na podstawie dołków z marca bieżącego roku.

– Wysoka inflacja ma obecnie pozytywny wpływ na USD oraz negatywny dla euro. Rynek zakłada bowiem, że Fed będzie reagował bardziej aktywnie niż EBC. Wysoka presja cenowa w USA prawdopodobnie utrzyma się do końca roku. Dopiero w przyszłym roku wskaźniki CPI będą zmierzać w kierunku południowym – uważają analitycy TMS.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here