Naga MarketsFunt traci w poniedziałek, gdyż Wielką Brytanię czeka ostrzejszy lockdown. Giełdy w Azji odbijają na starcie kluczowego tygodnia z główną uwagą na wyborach w USA. Ropa naftowa jest najniżej od pięciu miesięcy.

Funt (GBP) notuje spadki

Od 5 listopada Wielka Brytania zaostrza lockdown. Zamknięte zostają sklepy (poza punktami sprzedaży niezbędnych produktów), puby i restauracje. Szkoły i uniwersytety pozostają otwarte. Rząd dokona rewizji strategii lockdownu 2 grudnia, ale może go utrzymać do przyszłego roku z ewentualnym poluzowaniem na czas świąt Bożego Narodzenia.

Po pozytywnej stronie, źródła Bloomberga donoszą, że Wielka Brytania i UE zbliżają się do porozumienia w sprawie praw połowowych (jeden z głównych punktów spornych obok pomocy publicznej) z celem podpisania umowy w połowie listopada.

GBP/USD spada dziś do 1,29. Euro odczuwa pośrednią presję z dziennym minimum 1,1630 USD. Z powodu przeceny ropy naftowej traci NOK – EUR/NOK podchodzi do 11,20.
AUD/USD testuje wrześniowe minima (0,7006), a inwestorzy redukują ekspozycję w Aussie przed jutrzejszą decyzją RBA, gdzie oczekuje się obniżki stopy kasowej do 0,10 proc. i rozszerzenia QE.

EUR/PLN otwiera tydzień stabilnie przy 4,61.

Rynek akcji w Azji jest w trybie odbicia po wyprzedaży na koniec ubiegłego tygodnia. Charakter handlu jest nerwowy w obliczu napakowanego czynnikami ryzyka tygodnia. Japoński Nikkei225 rośnie o 1,4 proc., a koreański KOSPI zyskuje 1,5 proc. Chiński Shanghai Composite pozostaje na poziomie odniesienia.

Futures na S&P500 notuje skromny wzrost o 0,3 proc. po początkowych spadkach.
Ropa naftowa WTI dołuje o 3,6 proc. do 34,5 USD/b i sięga 5-miesięcznego minimum. Spadki podsycane są przez zapowiedzi kolejnych lockdownów w Europie oraz sygnały z Libii o zwiększaniu wydobycia. Brent spada 3,2 proc. do 36,7 USD/b.

Złoto jest stabilne na otwarciu tygodnia – rośnie o 0,3 proc. do 1885 USD/oz.

Indeks Caixin PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł w październiku do 53,6 z 53 miesiąc wcześniej, co było zaskoczeniem wobec prognozy 52,8. Jest to najwyższy odczyt od 2011 r. i podkreśla kontynuowane odbicie aktywności gospodarczej. To także lepszy sygnał od wyniku oficjalnego wskaźnika (opublikowanego w sobotę), który w październiku wyniósł 51,4 (poprz. 51,5). PMI dla usług wypadł mocno – 56,2, poprz. 55,9.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here