Naga Marketskurs euro, notowania euro i dolaraPo kolejnych pozytywnych informacjach odnośnie szczepionki na koronawirusa i mocnych wzrostach w poniedziałek, w trakcie wtorkowej sesji mieliśmy do czynienia z umiarkowaną realizacją zysków i swego rodzaju odpoczynkiem inwestorów na rynkach po okresie dużej zmienności. O ile w trakcie porannej sesji w Azji przeważał kolor zielony, tak notowania na europejskich parkietach były mieszane (wzrosty we Francji, spadki w Niemczech, Hiszpanii albo Wielkiej Brytanii), a na Wall Street przeważał kolor czerwony. Przy czym główne indeksy znajdują się przy swoich tegorocznych maksimach (Europa) albo historycznych rekordach (USA) wiec chwilowa przerwa we wzrostach nie zaburza trwającego od marca trendu wzrostowego.

Na Wall Street przeważał kolor czerwony.

Zwracamy równocześnie uwagę, iż druga z kolei informacja odnośnie szczepionki miała już mniejsze i bardziej krótkotrwałe oddziaływanie na wycenę akcji, co może świadczyć o zdyskontowaniu przez giełdy bardziej pozytywnego scenariusza odnośnie przebiegu pandemii w obliczu ciągle rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 na świecie. We wtorek nieco lepiej radził sobie ponownie sektor technologiczny. Poza powyższymi informacjami wpływ miało potwierdzenie dołączenia akcji Tesli do indeksu S&P500 od 21 grudnia.

Na krajowym rynku, analogicznie jak na rynkach bazowych, również obserwowaliśmy umiarkowaną przecenę. Zarówno WIG20, jak i mWIG40 traciły po ok. 0,3% odbijając się od okolic lokalnych szczytów z III kwartału. Największy negatywny wpływ na indeks blue chipów miała kontynuacja przeceny Allegro (-6,2%), które w cenie zamknięcia osiągnęło najniższy poziom od debiutu spółki na GPW. Z drugiej strony informacje o przyznaniu pomocy ze strony PFR wywindowało kurs JSW (+14,5%).

Na rynku walutowym obserwowaliśmy wczoraj osłabienie złotego. Zarówno kurs EUR/PLN, jak i USD/PLN po fali aprecjacji od początku miesiąca na bazie lepszych nastrojów globalnych, dotarły do lokalnych poziomów wsparć z początku października. Negatywnie na złotego, jak i waluty regionu, mogły w ostatnim czasie oddziaływać również doniesienia odnośnie braku zgody Polski i Węgier na kształt nowego budżetu UE na lata 2021-27.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W związku z brakiem istotniejszych publikacji danych makroekonomicznych na świecie w najbliższych dniach oraz bliskości oporów w notowaniach globalnych indeksów akcji spodziewamy się spadku zmienności, ewentualnie niewielkiej korekty wycen na najbliższych sesjach. Powyższe zależeć będzie jednak od dalszych informacji odnośnie badań nad lekami i szczepionkami na COVID-19, a także przebiegu samej pandemii i wprowadzanych obostrzeń gospodarczych przez poszczególne państwa

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here