Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) czeka na czwartkową decyzję EBCW czwartek, 21 stycznia, poznamy najnowszą decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, a także będziemy mogli wysłuchać, co do powiedzenia na konferencji prasowej ma Christine Lagarde w momencie, gdy kraje europejskie przedłużają restrykcje, a gospodarce ponownie grozi recesja. Dodatkowo rynek sprawdzi, czy EBC odniesie się do kursu euro. Latem i wczesną jesienią wydawało się, że zima czy początek wiosny przyniosą odwilż, a sytuacja związana z epidemią będzie pod kontrolą.

Tymczasem nadal obserwujemy wzrost infekcji oraz ofiar śmiertelnych wraz z nowymi restrykcjami, których obowiązywanie jest przesuwane w czasie. Niemniej jednak w momencie, gdy strefa euro wchodzi w trzecią rundę restrykcji, rynki finansowe rozumieją już funkcję reakcji Europejskiego Banku Centralnego, co znacznie zmniejsza potrzebę szokujących działań.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czego można się spodziewać po dzisiejszej decyzji EBC?

Jak wynika z opublikowanych przez agencję Bloomberg oczekiwań, podczas konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde powinna przedstawić aktualne perspektywy gospodarcze dla strefy euro i podkreślić ryzyka dla grudniowych prognoz. Grudniowa prognoza EBC na I kw. jest możliwa do zrealizowania tylko wtedy, gdy restrykcje nie będą średnio bardziej dotkliwe niż w IV kw. i zakończą się w pierwszych trzech miesiącach roku, czyli przed końcem marca. Choć jest to możliwe, to naszym zdaniem (i epidemiologów) pojawienie się bardziej zakaźnej odmiany wirusa oznacza raczej zaostrzenie restrykcji w najbliższych miesiącach niż ich złagodzenie — podaje Bloomberg. Perspektywy średnioterminowe nie uległy większym zmianom. Szczepionki nadal będą ułatwiać stopniowe odblokowanie gospodarki strefy euro w drugim kwartale i nadal przewidywane jest szybkie ożywienie gospodarcze w okresie letnim.

Co dalej z euro?

Kurs głównej pary walutowej wciąż znajduje się powyżej poziomu 1,2100. Ostatnio w rejonie 1,2000 pojawiła się interwencja słowna ze strony przedstawicieli EBC w sprawie zbyt mocnego euro. Od tamtej pory wypowiedzi były bardziej stonowane. Jeśli tym razem ponownie pojawi się wzmianka o zbyt silnym euro, to rynek może uznać tę sytuację za korzystną do wyrysowania większej korekty, być może w stronę 1,17-1,16 USD.

Jedną z instytucji, która wyłamuje się z głównego nurtu słabego dolara, zdaje się być ABN Amro. Bank prognozuje spadek kursu EUR/USD do 1,15 z 1,25 w 2021 r. i do 1,10 w 2022 r. Przy tym ABN zakłada wzrost oprocentowania amerykańskich obligacji, mniej gołębie stanowisko Fedu oraz wprowadzenie pakietów ratunkowych dla gospodarki USA, które przyspieszą wzrost gospodarczy aż do poziomu 5,8 proc. w 2021 r.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here