Naga MarketsKurs euro (EUR/PLN) bez większych zmianOd początku tygodnia obserwujemy lekkie podbicie awersji do ryzyka na rynkach. Mocne spadki na niemieckim DAX’ie (wpływ zniżki SAP’a) nie przyniosły jednak wyraźnych ruchów na FX. Eurodolar oscyluje blisko 1,18 USD, wyczekując na 3/11. Pozostało 6 dni do wyborów prezydenckich w USA, gdzie to Biden pozostaje na czele sondaży.

Rynki zwiększają awersję do ryzyka

Teoretycznie opracowania rynkowe zakładają, iż lepszym wyborem (dla inwestorów) byłby Trump, niemniej zdecydowanie nie możemy mówić o tym poziomie nerwowości co w 2016r., kiedy rynek obawiał się nieprzewidywalności kandydata Republikanów. Niemniej odczuwalny jest obecny spadek aktywności i brak chęci do zajmowania nowych pozycji na rynku. Wzrost awersji do ryzyka wynika również z kolejnych rekordowych statystyk zakażeń COVID19 m.in. w USA, Rosji czy Francji. Teoretycznie rynkowe predykcje zakładają dostępność szczepionki w IQ’21, niemniej obecne wzrosty zachorowań podbijają kolejne obostrzenia w krajach nie radzących sobie z pandemią.

Sam PLN pozostaje relatywnie stabilny pod 4,6 PLN, próby podejścia wyżej są negowane, jednak trudno mówić o argumentach za aprecjacją złotego. NBP sygnalizuje możliwość zwiększenia QE w przypadku spowolnienia gospodarczego, a RPP spekuluje o przestrzeni na dalsze poluzowanie. Dodatkowo od czasu wyraźnego wzrostu zachorowań w Czechach (i spadku kwotowań CZK) nastroje na szerokim koszyku CEE są ostrożne.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here