Naga Marketskurs euroZdaniem analityków dużych banków inwestycyjnych kurs euro (EUR) w najbliższym czasie powinien kontynuować wyprzedaż, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu. Od tego czasu europejska waluta traci do dolara ponad 2% i we wtorek pogłębia dołki poniżej 1,10 USD, testując najniższe poziomy od maja 2017 roku.


EBC obetnie stopy o 20 punktów bazowych już w tym miesiącu?

Euro nie może liczyć na wsparcie zarówno ze strony analizy technicznej i samego wykresu, ani rynkowych fundamentów. Wspólna waluta rozpoczyna tydzień od kontynuacji spadków, które napędzają oczekiwania agresywnego luzowania polityki pieniężnej w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), coraz wyraźniejsza recesja sektora przemysłowego strefy euro oraz obawy związane z wojną handlową.

Co do polityki pieniężnej EBC, w tym momencie inwestorzy wyceniają szansę na wrześniowe cięcie stóp o 20 punktów bazowych na 60%. Sytuację pogarszają dodatkowo poniedziałkowe odczyty PMI przemysłowego dla unijnej gospodarki – zgodnie z raportem Markit, wartość wskaźnika spadała w sierpniu do 47,00 oznaczają spowolnienie branży siódmy miesiąc z rzędu.

Z wyceną tą nie zgadza się jednak Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, który był gościem Krzysztofa Kamińskiego na antenie Comparic24.tv. Jego zdaniem EBC brakuje obecnie miejsca na jeszcze mocniejsze cięcie stopy depozytowej i Mario Draghi będzie chciał sięgnąć po inne narzędzia dotyczące luzowania:

„Nie oczekiwałbym na ten moment ruchu jeżeli chodzi o stopy procentowe, liczyłbym raczej na zwiększenie sumy bilansowej EBC i właśnie w tym obszarze występuje pole do manewru. Niższe stopy procentowe to silnie negatywnie impuls jeżeli chodzi o banki, których przychody są zależne od wyniki odsetkowego bezpośrednio powiązanego ze stopami” – komentuje Kozłowski.

Kolejnym problemem euro jest odbudowujący się popyt na amerykańskiego dolara i zejście EURUSD poniżej poziomu 1,10, co jedynie zwiększy presję podażową. Indeks dolara pnie się w górę piąta sesję z rzędu, we wtorek zyskując kolejne 0,3% i testując 27-miesięczne maksima. Przy takich warunkach fundamentalnych i technicznych nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że eurodolar pogłębia w tym tygodniu dwuletnie maksima:

kurs euro eurodolar
Kurs euro do dolara ciągle traci i oddala się od oporu na 1,10 USD. Wykres EURUSD dostarcza TradingView

Zdaniem Kraen Johnes z Commerzbanku, para walutowa z euro i dolarem nadal znajduje się pod presją podażową: „Poniżej obecnych poziomów widać 78,6% zniesienia Fibonacciego pokrywającego się z poziomem 1,0814 USD. Kluczowym oporem jest obecnie poziom 1,10 USD, jednak jego wybicie może okazać się bardzo trudne i rekomendowany kierunek to głównie południe”

Kurs euro zależny od pakietu stymulacyjnego EBC, twierdzi MUFG

Z kolei analitycy banku inwestycyjnego MUFG są przekonani, że pakiet luzowania ilościowego, który wkrótce zaprezentuje EBC będzie głównym czynnikiem, który odbije się na kursie wspólnej waluty. W efekcie, w trzecim kwartale kurs euro może spaść nawet do 1,05 USD, odbijając w kierunku 1,06 USD pod koniec roku.

„Euro traciło na przestrzeni sierpnia, a rynek pozycjonuje się obecnie na agresywną reakcję EBC i cięcie stóp procentowych już 12 września. Draghi już wcześniej sygnalizował potrzebę luzowania, a komentarze pozostałych członków instytucji potwierdzają trwające przygotowania. Negatywna reakcja euro będzie zależna od tego jakie dodatkowe pakiety stymulacyjne (w tym reaktywację QE) zaprezentuje bank”wyjaśniali analitycy MUFG w poniedziałkowej nocie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here