Naga MarketsW jeszcze trwającym 2019 roku kurs euro w stosunku do kursu dolara amerykańskiego (EURUSD) to niekończące się pasmo wyprzedaży. Jednak analitycy wskazują, że kolejny rok powinien stać pod znakiem odrabiania strat – docierając do wysokich poziomów, których inwestorzy walutowi nie widzieli od dawna. Na jakiej podstawie sądzą tak analitycy? Na podstawie narzędzi do stymulacji europejskiej waluty, jakimi dysponują decydenci Europejskiego Banku Centralnego, które w następnym roku powinny zostać użyte. Czy faktycznie nowa przez EBC wykorzysta je w walce ze słabą walutą? 


Na początku obecnego roku kurs EURUSD rozpoczął notowania przy kursie 1,14700 USD, który był w stanie jeszcze na krótką chwilę podskoczyć do poziomów 1,15700 USD. Na tym jednak koniec wzrostów waluty europejskiej względem dolara amerykańskiego. Spadki w tym roku osiągnęły poziom 1,08800 USD, do tego momentu odbijając ponownie w strefę 1,1100 USD. Główni analitycy widzą jednak nadzieję w parze EURUSD, mimo tego że wykres z perspektywy ostatniego roku – dwóch lat wygląda, jakby europejscy decydenci nie zwracali zbytnio uwagi na znaczną utratę siły kursu euro.

Zobacz również: Poranny przegląd rynków: Kurs dolara do jena USDJPY po nocnych danych PKB z Japonii

Obecnie jednak mówi się o możliwości powrotu siły waluty, kiedy coraz więcej banków wysyła optymistyczne sygnały na rynek. Jednym z najbardziej optymistycznych banków w kwestii dalszych wzrostów na parze EURUSD w przyszłym roku jest Morgan Stanley. Analitycy banku wskazują, że nawet w pierwszym kwartale 2020 roku kurs euro wobec dolara może osiągnąć poziomy 1,16 USD. To oznaczałoby od obecnego kursu pary wzrost ponad 500 pipsów.

wykres Kurs euro EURUSD D1 09.12.2019
Kurs euro EURUSD D1 09.12.2019

Morgan Stanley nie jest jednak jedynym bankiem wskazującym podobne poziomy. Również ABN Amro Bank NV i Commerzbank AG prognozują szybszy wzrost do 1,14 USD do marca, ponieważ – jak zauważają analitycy banków – gospodarka regionu stabilizuje się, a niepewność Brexitu zanika. A coraz to więcej inwestorów handlujących opcjami stawiają na zysk wspólnej waluty.

Może Cię zainteresować: EUR/USD, GBP/USD i EUR/GBP w poniedziałek – euro powraca do punktu wyjścia?

Instytucje finansowe oraz niezależni analitycy często sugerują się w swoich prognozach kwestią narzędzi, które kończą się politykom EBC. Jak wiadomo, nowa prezes EBC Christine Lagarde wydaje się mocno skupiać na potrzebie większego bodźca fiskalnego w celu rozwiązania problemów związanych ze wzrostem gospodarczym i inflacją w strefie euro. W niedawnych przemówieniach, prezes wspomniała, że dotychczasowa polityka EBC była główną siłą napędową popytu wewnętrznego w okresie ożywienia gospodarczego i że stanowisko to pozostaje nadal aktualne. Co może oznaczać dalsze obniżki stóp procentowych w przyszłym roku.

To teoretycznie oznaczałoby kolejny cios dla wspólnej waluty – jednak na horyzoncie pojawia się tzw. wartość godziwa waluty (fair value), która mówiąc prostym językiem – jest znacznie nieoszacowana. To zmierzać może od “uwolnienia się” kursu euro (pary EURUSD), który dodatkowo wspierany może być osłabiającym się dolarem oraz poprawą gospodarczą strefy euro. Z tego powodu również instytucje szacują, ze kolejny rok będzie pod znakiem wzrastającego kursu EURUSD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here