Naga MarketsKurs euro (EUR) może spaść do 1,04 USD? Prognozy ANZ i Societe GeneraleNotowania euro od lutowych dołków odbijają już o ponad 1,2% i w trakcie czwartkowej sesji powracają nad poziom 1,09 USD korzystając z osłabienia dolara oraz rynkowej awersji do ryzyka wywołanej koronawirusem. Analitycy dużych banków inwestycyjnych – ANZ oraz SocGen – są jednak zdania, że aprecjacja EUR/USD nie utrzyma się w dłuższym terminie i EUR będzie tracić. W opozycji do tej tezy stoi zespół ekonomistów Credit Agricole liczących na kontynuację korekty wzrostowej.


Kurs euro powróci do dołków na 1,04 USD. EUR/USD będzie spadać zdaniem ANZ

W średnim terminie analitycy banku inwestycyjnego ANZ spodziewają się możliwości spadku eurodolara w kierunku poziomu 1,04. Zespół analityczny obniżył swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego strefy euro w 2020 roku z powodu chińskiego koronawirusa (do 0,9% z wcześniej prognozowanych 1,1%).

Euro sięgnęło zakładanego na pierwszy kwartał poziomu 1,08 w stosunku do dolara. Ograniczone pole działań ze strony polityki pieniężnej sprawia, że wspólna waluta może nadal tracić, a ryzyko skierowane jest ewidentnie na południe. W efekcie, re-test pokryzysowych dołków na wysokości 1,04 nie może być wykluczony – wyjaśniał ANZ w nocie skierowanej do klientów.

ANZ sugeruje powrót EUR/USD w okolice dołków z 2015-2017 roku. Źródło: Tradingview.com
ANZ sugeruje powrót EUR/USD w okolice dołków z 2015-2017 roku. Źródło: Tradingview.com

Societe Generale: Short covering na EUR w razie dłuższej konsolidacji

W możliwość kontynuacji wzrostów EUR/USD nie wierzą również analitycy Societe Generale (SocGen), którzy w przypadku niemrawej korekty i wynikającej z niej konsolidacji oczekują akumulacji krótkich pozycji mogących wywierać presję na parze walutowej.

W przypadku euro znajdujemy się w trybie obserwacji. Sentyment pozostaje niedźwiedzi, biorąc pod uwagę słabe oczekiwania wzrostu gospodarczego, brak dynamizmu ze strony polityki oraz wrażliwości na doniesienia o potencjalnej epidemii koronawirusa. Na rynku nadal przeważają jednak długie pozycje, co może zmienić się w przypadku zbyt długiego trendu bocznego – komentowali analitycy SocGen.

Kurs euro jeszcze nie na sprzedaż? Credit Agricole widzi szansę na wzrosty (lub konsolidację)

W opozycji do prognoz ANZ oraz SocGen stoi zespół ekonomiczny banku Credit Agricole, który w ostatnich ruchach dopatruje się możliwości kontynuacji korekty wzrostowej (lub co najmniej konsolidacji). Jak zauważono w nocie skierowanej do klientów w środę, kurs euro stabilizuje się w ostatnim czasie, korzystając z korzystniejszych fundamentów (lepsze od oczekiwanych odczyty niemieckiej ankiety biznesowej instytutu IFO).

Chociaż zdajemy sobie sprawę, że ryzyko związane z koronawirusem może wpłynąć na realizację krótkich pozycji, to nie rekomendujemy gonitwy za sprzedażą euro na obecnych lub niższych poziomach. Zamiast tego spodziewamy się czynników stabilizujących w kolejnych tygodniach, które mogą w krótkim terminie wspierać wspólną walutę – wyjaśnia Credit Agricole.

EUR/USD zostawia za sobą tegoroczne minima i testuje dwutygodniowe szczyty. Źródło: Tradingview.com
EUR/USD zostawia za sobą tegoroczne minima i testuje dwutygodniowe szczyty. Źródło: Tradingview.com

Od lutowych minimów euro niemal nieustannie pnie się w górę, w czwartek dodając do swojej wartości ponad 0,3% i wybijając okrągły opór na wysokości 1,09 USD pokrywający się z dołkami z października ubiegłego roku. Jeżeli notowania EUR/USD zamkną się nad poziomem, to eurodolar otwiera sobie drogę do ponownego testu 1,10 USD (przynajmniej od strony technicznej).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here