Naga MarketsPodczas czwartkowej sesji w centrum zainteresowania inwestorów pozostają notatki z marcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC), na którym bank centralny podjął decyzję o utrzymanie niskiego poziomu stóp procentowych przynajmniej do końca 2019 roku oraz reinwestowaniu spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu QE, a także uruchomieniu trzeciej rundy operacji TLTRO.  Przede wszystkim uczestnicy rynku będą analizować minutki pod kątem szans na wprowadzenie różnych warstw  oprocentowania środków trzymanych w EBC, na co w swoich wypowiedziach wskazywał główny ekonomista Praet i Draghi koncentrując się na negatywnych dla banków skutkach ujemnych stóp procentowych w strefie euro. Przed jutrzejszym raportem z amerykańskiego rynku pracy znaczenia nabierają dzisiejsze dane o bezrobociu tygodniowym. Wczorajsza publikacja raportu ADP, który wskazywał na wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w marcu o 129 tys., grubo poniżej oczekiwań rynkowych, schłodziła oczekiwania przed jutrzejszym odczytem rządowych danych.
EUR/USD oddalił się wczoraj znacząco od wsparcia w postaci tegorocznego minimum na poziomie 1,1175 i wsparcia w postaci geometrycznego poziomu 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku stycznia 2019 roku. Korekcie wzrostowej na głównej parze pomagały wypowiedzi doradcy prezydenta Trumpa, który stwierdził, że polityka monetarna Fed była zbyt agresywna, co gwarantuje  obniżkę stóp procentowych nawet o 50pb. Sugestie Kudlowa w zestawieniu ze słabszymi publikacjami, takimi jak odczyt raportu ADP i indeksu ISM dla usług poniżej konsensusu rynkowego sprzyjały utrzymaniu presji na walutę amerykańską. To z kolei pomagało także zwyżkom na parze GBP/USD, gdzie pojawił się promyk nadziei na przełamanie impasu w związku z rozpoczęciem negocjacji między May a Corbynem. Wczoraj jednym głosem przeszedł wniosek Partii Pracy o jeszcze dłuższe opóźnienie Brexitu.
Decyzją Rady Polityki Pieniężnej (RPP) status quo w polityce monetarnej został utrzymany, a wymowa komunikatu wspiera oczekiwania na dalszą stabilizację stóp procentowych w Polsce.  Rada w dalszym ciągu pozytywnie ocenia koniunkturę w kraju, choć oczekuje stopniowego obniżania się wzrostu PKB. Ponadto jest zadnia, ze w horyzoncie oddziaływania polityki inflacja znajdzie się w pobliżu celu, co stanowi argument za utrzymaniem obecnego poziomu kosztu pieniądza. Zdaniem Glapińskiego impuls fiskalny nie będzie miał wpływ na politykę stóp procentowych. Złoty pozostawał wczoraj mocniejszy względem euro i dolara, dziś jednak widoczne jest odreagowanie tego ruchu.

GBP/USD

GBP/USD w ostatnich dniach powrócił powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 i sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. W oczekiwaniu na przełamanie impasu w kwestii Brexitu notowania mogą kierować się w okolice 1,3260, gdzie znajdują się lokalne szczyty z drugiej połowy marca. Silnym wsparciem pozostają okolice okrągłego poziomu 1,3000.

EUR/JPY

EUR/JPY powrócił w okolice 50-okresowej  średniej EMA w skali dziennej wsparty lepszymi nastrojami rynkowymi.  Wyjście powyżej wspomnianego oporu otworzy drogę do wyższych poziomów cenowych na tej parze. Silną barierą dla strony popytowej pozostaje linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych i przebiegająca obecnie w rejonie 126,60 jenów za euro. Strefę wsparcia wyznaczają okolice 123,35/65.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here