Naga MarketsKurs euro (EUR/GBP) umacnia się, dolar jeszcze straciZaplanowane na dzisiaj odczyty ISM dla usług, czy też publikacja zapisków z marcowego posiedzenia FED, raczej nie zmienią wiele w postrzeganiu dolara, który wyraźniej koryguje marcowe umocnienie. Na razie korelacja z rynkiem długu w USA jest zachowana, a tutaj analiza techniczna podpowiada, że rentowności 10-letnich obligacji mają jeszcze szanse zejść w okolice 1,59-1,60 proc.

Kurs euro z coraz ciekawszymi perspektywami

Później sytuacja może się zmienić, ale i też wspomniana korelacja może zostać zerwana. Doniesienia wskazują na to, że Demokraci mogą mieć problem z przeforsowaniem swojej wizji podatków, co oczywiście będzie cieszyć rynki akcji, ale już nie dług (większa podaż na rynku pierwotnym może skutkować wyższymi rentownościami), a także podkopane może zostać zaufanie wobec dolara.

Te artykuły również Cię zainteresują
Perspektywa bardziej globalnego podejścia do odmrażania gospodarek po pandemii zaczyna faworyzować zepchnięte w ostatnich tygodniach na boczny tor euro. Co ciekawe pokłady pesymizmu wokół wspólnej waluty można jeszcze dostrzec, co może mieć związek z oczekiwaniami wokół polityki Europejskiego Banku Centralnego. Niemniej ten kwartał może być pod tym względem dość ciekawy. W marcu EBC zobowiązał się do zwiększenia skali zakupów obligacji w razie potrzeby, co miałoby być mocnym sygnałem wobec rynków, że rentowności europejskich obligacji pozostaną przedmiotem większej troski decydentów. Tyle, że te prędzej czy później znajdą się pod wyraźniejszą presją na odbicie z dość niskich poziomów, a wcale nie jest pewne, czy w EBC uda się przeforsować kolejne zwiększenie skali skupu w ramach tzw. PEPP, który wynosi obecnie 1 bln 850 mld EUR. Być może jest to wątek, który cyniczne rynki dostrzegą dopiero za kilkanaście tygodni, niemniej warto mieć go na uwadze przy stawianiu dłuższych prognoz dla euro.

Wczorajszy mocny ruch w górę na EURGBP mógł mieć wpływ na inne pary z funtem, gdyż w przestrzeni informacyjnej nie pojawiły się nowe doniesienia mogące tłumaczyć nieco zaskakującą słabość brytyjskiej waluty. Wcześniej premier Boris Johnson poinformował, że kolejny etap odmrażania gospodarki będzie miał miejsce 12 kwietnia. Tym samym Wielka Brytania jest na dobrej drodze do tego, aby zostać europejskim liderem, jeżeli chodzi o post-pandemiczne otwarcie gospodarki.

Wykres dzienny EURGBP
Wykres dzienny GBPUSD

Na obu wykresach widać punkt wspólny – to ograniczenia, co do dalszej przeceny funta. EURGBP znalazł się niedaleko oporów przy 0,8640, co daje wprawdzie jeszcze pewien, ale już niewielki margines ruchu. Z kolei GBPUSD twardo przetestował okolice wsparcia przy 1,3770 wyznaczane przez dwie ważne linie trendu i powrócił ponad poziom 1,38. Biorąc pod uwagę widoczną w ostatnich dniach słabość dolara na wielu układach, perspektywa dalszych spadków funta jest bardzo mocno ograniczona. Bardziej prawdopodobny jest szybki powrót w okolice 1,39 obserwowane jeszcze wczoraj rano. Być może pomogą w tym dane PMI dla usług z Wielkiej Brytanii, które poznamy o godz. 10:30.

Ostatnie dni przynoszą wyraźne umocnienie wspólnej waluty. I nie jest to tylko domena EURUSD, wczoraj silny ruch widać było na EURGBP, co przy braku innych informacji wpłynęło na pozycję funta. Wracając do EURUSD to z impetem został wybity poziom oporu przy 1,1834, co jest potwierdzeniem rozpoczęcia wyraźniejszej korekty całego impulsu z I kwartału. Kluczowy poziom, który warto teraz zapamiętać to okolice 1,1951 będące dołkiem z początku lutego.

Wykres dzienny EURUSD

Publikowane dzisiaj indeksy PMI dla usług to kolejne odczyty, które zaskakują na plus. Pomyślmy tym samym co stanie się w momencie, kiedy zaczną znikać pandemiczne obostrzenia wraz z przyspieszeniem dynamiki szczepień…

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax index online | notowania lotos | notowania euro | akcje gpw | bitcoin wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here