Naga MarketsKurs euro (EUR/GBP) mocno w dół: Negocjacje dot. Brexitu w decydującej fazieToczące się od wielu miesięcy negocjacje w sprawie umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską wchodzą w decydującą fazę. Terminem, w którym obie strony chciałby zakończyć rozmowy jest 15 października, kiedy to rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej.

  • UE zapowiedziała, że nie zgodzi się na Internal Market Bill w obecnym kształcie.
  • Dame Carolyn Fairbairn, zwraca uwagę, że umowa jest potrzebna do przyspieszenia odbudowy gospodarki.
  • Kurs EUR/GBP zbliża się do 0,9060.

Na negocjatorach ciąży duża presja

Ostatnia runda negocjacji nie przyniosła żadnych postępów, a napięcie zostało wzmocnione przez projekt ustawy Internal Market Bill przygotowany przez brytyjski rząd. Kontrowersyjny dokument dawał rządowi Zjednoczonego Królestwa większą kontrolę nad subsydiami dla krajowych przedsiębiorstw. Szybko okazało się, że Internal Market Bill łamie postanowienia umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

Dame Carolyn Fairbairn, szefowa Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego, podkreśliła, że umowa handlowa z UE może pomóc gospodarce podnieść się po kryzysie spowodowanym pandemią.

Zobacz również: UOKiK zobowiązał Play do zwrotu klientom niewykorzystanych środków z kart pre-paid.

Teraz musi nadejść czas, aby przywództwo polityczne i duch kompromisu błyszczały po obu stronach. Porozumienie może i musi zostać zawarte. Przedsiębiorstwa muszą stawić czoła bezprecedensowym wyzwaniom – odbudowie po pierwszej fali COVID-19, poradzeniu sobie z ponownym pojawieniem się wirusa i przygotowaniu się do istotnych zmian w stosunkach handlowych Wielkiej Brytanii z UE. Dobra umowa zapewni najsilniejsze podstawy w miarę jak kraje będą odbudowywać się po pandemii. – mówi Dame Carolyn w rozmowie z BBC.

Zdecydowane stanowisko UE

W poniedziałek dojdzie także do spotkania przedstawiciela rządu Zjednoczonego Królestwa Michaela Gove’a z decydentami UE, aby omówić sprawę kontrowersyjnej inicjatywy legislacyjnej. UE zapowiedziała wcześniej, że nie zgodzi się na kontynuowanie rozmów, jeżeli ustawa zostanie przyjęta w niezmienionym kształcie.

Rozpoczęcie kolejnej tury rozmów spotkało się z gwałtownym spadkiem kursu EUR/GBP, który traci w poniedziałek 0,61% i znajduje się w okolicach 0,9065.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/GBP w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here