Naga Markets



Kurs euro po 4,55 zł, a dolara po 3,89 zł na koniec miesąca - prognozuje Credit Agricole. Co z inflacją w Polsce?Analitycy Credit Agricole (CA) przyjrzeli się wpływowi barier podażowych na inflację konsumencką. W jakim stopniu wspomniane wąskie gardła przyczynią się do wzrostu inflacji CPI w Polsce? Zobaczmy także jak według CA będzie kształtował się kurs euro i dolara w stosunku do złotego (PLN).

  • Bariery podażowe ograniczają wzrost produkcji przemysłowej
  • Wąskie gardła oddziaływują na wzrost inflacji CPI
  • Kurs euro i dolara ma się obniżać w stosunku do złotego

Lokalne maksimum dla inflacji już w maju br.?

Credit Agricole zwraca uwagę na narastające od kilku miesięcy bariery podażowe, które ograniczają wzrost produkcji w przetwórstwie przemysłowym. Wydłużony czas dostaw ogranicza ożywienie w polskim przetwórstwie, a jego efektem są narastające zaległości produkcyjne oraz przyspieszenie wzrostu cen produkcji sprzedanej, zauważa CA.

Te artykuły również Cię zainteresują




Analitycy sprawdzili m.in., jak podwyżki cen przez producentów przyczyniły się do wzrostu inflacji konsumenckiej.

– Biorąc pod uwagę oszacowane powyżej współczynniki obrazujące zależności pomiędzy subindeksem PMI i inflacją PPI a następnie inflacją CPI szacujemy, że ograniczenia podażowe będą oddziaływały w kierunku wzrostu inflacji CPI ogółem o ok. 0,8 pkt. proc. Należy pamiętać, że część oszacowanego przez nas proinflacyjnego wpływu wąskich gardeł już znalazła odzwierciedlenie w wyższej (ok. 0,2 pkt. proc.) inflacji w marcu br. – szacuje Credit Agricole.

W raporcie stwierdzono, że ze względu na opóźnienia czasowe w modelu, pełne efekty wąskich gardeł zmaterializują się dopiero w maju br. Alternatywnie, opóźnienie może wynieść nawet 4 miesiące, co wskazywałoby na pełną materializację presji inflacyjnej dopiero w II połowie 2021 r.

fpmarkets

Ponadto, Credit Agricole prognozuje, że od II poł. br.  ograniczenia podażowe będą stopniowo wygasać, co ograniczy ich proinflacyjny wpływ. Szacunki są jednak obarczone niepewnością z uwagi na dużą konkurencję w sektorze dóbr handlowych wspieraną przez postępującą globalizację.

Scenariusz inflacyjny Credit Agricole wskazuje, że lokalne maksimum dla inflacji ogółem zostanie osiągnięte w maju br., a w kolejnych miesiącach inflacja CPI będzie obniżać się.

Kurs euro i dolara w stosunku do złotego – prognoza Credit Agricole

Analitycy Credit Agricole prognozują, że na koniec obecnego miesiąca kurs euro do złotego uplasuje się na poziomie 4,55 zł. Na koniec roku możemy natomiast spodziewać się spadku notowań EUR/PLN do poziomu 4,37 zł.

W przypadku kursu dolara, CA oczekuje na koniec kwietnia poziomu 3,89 zł. Prognoza na koniec 2021 roku dla pary walutowej USD/PLN zakłada osunięcie o 25 groszy, do poziomu 3,64 zł.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gbp online | btc kurs wykres | rekomendacje gpw | notowania dow jones | ropa brent | bitcoin kurs 2019 |



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here