Miniony tydzień przebiegał na rynku walutowym niezwykle interesująco. Polski złoty umacniał się znacząco wobec euro, franka szwajcarskiego i dolara amerykańskiego. Jedynie funt szterling okazał się silniejszy niż PLN. 


  • kurs euro osunął się o niemal 8 groszy
  • Kurs franka osunął się o niemal 11 groszy
  • Kurs funta (GBPPLN) podrożał o niemal 24 grosze
  • GBP najdroższy od maja 2019 r.
  • kurs dolara (USDPLN) osunął się o niemal 10 groszy
Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,3227 Euro
USDPLN 3,9036 dolar
GBPPLN 4,8795 funt
CHFPLN 3,9419 frank

Kurs euro pokonał kluczową strefę wsparcia

Kurs euro bez wątpienia nie może zaliczyć minionego tygodnia do udanych. Tylko na przestrzeni ostatnich pięciu dni osłabił się on wobec polskiego złotego o 0,38% powiększając tym samym zasięg trwającej od 29 sierpnia br. deprecjacji do 1,75%. Oznacza to, że w ostatnim czasie kurs euro osunął się o niemal 8 groszy.

Wskutek tej deprecjacji, cena wspólnej waluty osunęła się poniżej 4,32 zł, co jest najniższym poziomem od ponad miesiąca. Warto przy tym zwrócić jednak uwagę, że już w rejonie 4,3150 zł znajduje się horyzontalne wsparcie, w okolicy którego mogłaby pojawić się reakcja popytowa. Jeżeli tak się nie stanie i poziom ten zostanie pokonany, wówczas kurs euro mógłby osunąć się do 4,2750 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka zmierza w kierunku 3,92 zł

Kurs franka osunął się w minionym tygodniu aż o 1,07% powiększając tym samym trwającą niemal nieprzerwanie od trzech tygodni deprecjację do 2,64%. Oznacza to, że w ostatnim czasie kurs franka szwajcarskiego osunął się o niemal 11 groszy.

Warto zwrócić uwagę, że w trakcie trwania tych spadków pojawiła się także niespełna trzydniowa korekta wzrostowa, wskutek której kurs pary walutowej CHFPLN dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 38,2% korekty Fibonacciego z wcześniejszych spadków. Tam jednak już w czwartek pojawiła się silna reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy. Piątkowa sesja przyniosła ze sobą dalszą deprecjację CHF, w efekcie czego kurs franka znalazł się na najniższym poziomie od początku sierpnia br. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, kurs franka szwajcarskiego mógłby osunąć się w rejon 3,92 zł, bądź nawet 3,86 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta najwyżej od maja br.

Kurs funta zyskuje niemal nieprzerwanie od pięciu tygodni. Tylko w tym tygodniu zyskał on wobec polskiego złotego 1,0% tj. niemal 5 groszy, powiększając tym samym trwającą od 12 sierpnia br. aprecjację do 5,12%, co stanowi blisko 24 grosze.

Warto zwrócić uwagę, że wskutek tej aprecjacji kurs funta pokonał horyzontalny opór w wysokości 4,86 zł i znalazł się na najwyższym poziomie od maja br. Jeżeli tylko aprecjacja ta będzie kontynuowana, kurs funta mógłby dotrzeć nawet w rejon 4,9250 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara spadł o niemal 10 groszy

Kurs dolara osunął się w minionym tygodniu o 0,79% tj. nieco ponad 3 grosze. Oznacza to, że od 3 września br. kurs dolara osłabił się już o 2,39%, co stanowi niemal 10 groszy. Wskutek tej deprecjacji notowania pary walutowej USDPLN osunęły się w okolice górnego ograniczenia wcześniejszego kanału wzrostowego. Póki co nie pojawiła się tu jednak żadna większa reakcja popytowa mogąca sygnalizować potencjalne odrzucenie tej strefy. Jej trwałe pokonanie mogłoby natomiast otworzyć drogę do dalszej deprecjacji dolara amerykańskiego.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRynek czeka na obniżkę stóp proc. Fed – przegląd wydarzeń przyszłego tygodnia
Następny artykuł“Przywrócimy wiarę w trading” – David Varga, prezes Purple Trading
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here