Spadki na GPW. WIG20 odnotowuje spadek z ranaNapięcia na Bliskim Wschodzie powodują, że złotówka razem z innymi walutami krajów wschodzących traci na początku tygodnia. Po piątkowym umocnieniu, poniedziałek przynosi spadki PLN, który traci do większości głównych konkurentów rynku walutowego. 16 września, o godzinie 11:30 kursy walut kształtowały się następująco: euro kosztuje 4,3266 zł, dolar 3,9110 zł, frank 3,9519 zł i jedynie funt koryguje do 4,8624 zł.

  • Atak dronem w Arabii Saudyjskiej na pola naftowe zwiększa awersję do ryzyka – rośnie złoto i frank, traci natomiast złoty
  • W piątek dolar, euro i frank dochodziły do ważnych stref wsparcia, od których odbijają w nowym tygodniu
  • Funt wybijał nowe, lokalne maksima i utrzymuje się nad 3,86 zł (dawny opór)
  • W tym tygodniu rynek czeka na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych
Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,3266 Euro
USDPLN 3,9110 dolar
GBPPLN 4,8624 funt
CHFPLN 3,9519 frank

Kurs dolara odbija od 3,90 zł. USDPLN testuje istotne wsparcie

Zeszłotygodniowe spadki zepchnęły notowania USDPLN na wysokość ważnego wsparcia 3,90 zł, wyznaczanego przez maksima z pierwszej sesji sierpnia, testowanego następnie dwa tygodnie później. Poziom potwierdza swoje znaczenie zatrzymując deprecjację, a kurs dolara odrabia w poniedziałek 0,18%, w związku ze wzrostem awersji do ryzyka i spadkiem zainteresowania inwestorów walutami rynków wschodzących (w tym złotym).

kurs dolara USDPLN 16 września 2019
Kurs dolara odbija od 3,90 zł. USDPLN D1

Kur euro również próbuje korygować. EURPLN korzysta ze wsparcia 4,32 zł

Poniedziałkowa sesja przynosi również dobicie na wykresie EURPLN. Waluta strefy euro testowała na początku tygodnia poziomy pod 4,32 zł, jednak strefa zapewnia lokalne wsparcie i pozwala bykom podchodzić w kierunku wybitego w miniony piątek poziomy popytowej akumulacji.

W szerszej perspektywie kurs euro nadal konsoliduje, a zakres wspomnianego ruchu bocznego to czterogroszowy przedział pomiędzy 4,34 zł (wrześniowy opór) i 4,30 zł (maksima z marca i maja).

kurs euro EURPLN 16 września 2019
Kurs euro testuje 4,32 zł. EURPLN D1

Frank również znajduje wsparcie na lokalnych minimach. Kurs CHFPLN zatrzymany przez 3,94 zł

Piątkowy test poziomu 3,94 zł doprowadza do poniedziałkowej reakcji popytowej i odbicia od lokalnego wsparcia. W efekcie kurs franka zyskuje do złotówki około 3,94 zł, jednak presja podaży nadal jest aktualna. Jeżeli poniedziałkowe ryzyka geopolityczne zostaną przytłumione, wtedy PLN powinien wrócić do swojej aprecjacji.

kurs franka CHFPLN 16 września 2019
Kurs franka odbija do złotówki. CHFPLN D1

Kurs funta w końcu z szansą na dalsze wzrosty?

Piątkowa sesja dla GBPPLN była kluczowa. Para walutowa zyskiwała niemal 1% i wreszcie wybijała poziom oporu zlokalizowany na wysokości sierpniowych maksimów, testując jednocześnie 4,88 zł. Co prawda w poniedziałek funt koryguje, to utrzymuje się nad 4,86 zł, który stanowi obecnie nowe wsparcie. Może to być baza do prób kontynuowania odbicia, a kolejny opór zlokalizowany jest dopiero pod minimami z marca i kwietnia na 4,92 zł.

kurs funta GBPPLN 16 września 2019
Funt z szansą na dalsze wzrosty. GBPPLN D1

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here