NBP interweniował na rynku złotego. Kurs euro wybił poziom 4,50 zł!

Narodowy Bank Polski zainterweniował po raz pierwszy od 10 lat

Naga MarketsKurs euro do złotego wystrzelił powyżej 4,50 zł wskutek interwencji NBPNBP interweniował w piątek na rynku walutowym w celu wywołania deprecjacji złotego, jak poinformował PAP Biznes. To pierwsza interwencja polskiego banku centralnego od ponad dekady. Rezultatem sprzedaży złotego był nagły skok notowań pary EUR/PLN.

  • Adam Glapiński, prezes NBP, nie kontaktował się z RPP w sprawie interwencji.
  • Interwencje walutowe nie są zwykle konsultowane z Radą, jak stwierdził jej członek, Jerzy Żyżyński
  • Rezultatem interwencji jest powrót kursu EUR/PLN powyżej 4,51 zł
  • Ekonomiści Goldman Sachs skomentowali interwencję nazywając ją zaskoczeniem, jednak zgodnym z preferencjami NBP co do osłąbienia złotego.

NBP zainterweniował po 10 latach

Narodowy Bank Polski interweniował na rynku Forex celem osłabienia polskiej waluty. Rynek zareagował w piątek nagłą aprecjacją kursu EUR/PLN, a zwyżka ta kontynuowana jest w poniedziałek. Wskutek interwencji za 1 euro trzeba zapłacić już 4,52 zł, podczas gdy jeszcze w piątek rano było to 4,44zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Członek RPP, Jerzy Żyżyński, skomentował decyzję Narodowego Banku Polskiego twierdząc, że takie działanie jest korzystne dla polskiej gospodarki dzięki osłabieniu złotego.

– Widocznie konieczne jest wsparcie polityki rządu. Korzystniejsze warunki dla eksportu są wsparciem dla gospodarki. Korzystniejsze jest pewne osłabienie złotego niż umocnienie, choć z drugiej strony aprecjacja dobrze świadczy o stanie krajowej gospodarki. – stwierdził Jerzy Żyżyński.

Zatem, celem interwencji było zapewne wsparcie polskiego eksportu poprzez utrzymanie poziomu kursu EUR/PLN w okolicach 4,50 zł, jak wynika z wypowiedzi bankiera.

fpmarkets

– Pamiętajmy, że gospodarka potrzebuje pieniądza. By trochę odciążyć wsparcie gospodarki ze strony luzowania ilościowego przez bank centralny można uznać za korzystne, by eksport zarabiał. Wobec tego lekkie osłabienie złotego byłoby pożądane, choć raczej mówimy nie tyle o osłabieniu, co powrocie do tych poziomów, które były obserwowane jakiś czas temu, czyli ok. 4,50 za euro. Interwencję interpretowałbym więc jako zachętę powrotu PLN do tych poziomów – dodał członek RPP.

– Wydaje mi się, że gdy kurs zacznie wracać do mocniejszych poziomów, to znowu może pojawić interwencja, choć trudno to obecnie z całą pewnością powiedzieć. – dodał.

Interwencja NBP jest pierwszą dokonaną przez bank od ponad dekady. Ostatnim razem, gdy bank zdecydował się na taki krok, był 9 kwietnia 2010 roku, gdy NBP sprzedał wiele miliardów euro celem ratowania rządu Platformy Obywatelskiej przez wzrostem zadłużenia powyżej granicy ustalonej w Konstytucji na 60%.

Zobacz również: Cena złota przebiła 1900 dol. w obliczu rosnących obaw o rozwój pandemii w UK

Kurs EUR/PLN w górę o ponad 1% w poniedziałek

Kurs euro do polskiego złotego w poniedziałek wystrzelił w górę o 1,11% do 4,5181 zł tuż przed 12:00. Gwałtowny wzrost jest kontynuacją wzrostu z piątku, gdy kurs osiągnął właśnie maksymalny poziom 4,5181 zł, jednak przewaga strony podażowej zepchnęła notowania w dół do 4,4687 zł na zamknięciu.https://www.tradingview.com/x/E588wHOY/

Jeszcze w zeszły czwartek za 1 euro należało na rynku FX zapłacić 4,4392 zł, a tak niski poziom z punktu widzenia NBP nie wydawał się atrakcyjny. Warto nadmienić, że na początku listopada kurs EUR/PLN wyznaczył swoje 10-letnie maksima na 4,6459 zł

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here