Naga Markets

Kurs euro do złotego: poziom 4,65 zł odpowiedni na kupno EUR wg Credit SuisseKurs euro do złotego (EURPLN) na zakończeniu tygodnia notowany był w okolicach 4,71 zł. Analitycy Credit Suisse uważają, że na zakupy euro korzystne będzie poczekanie do 4,65 zł.

PLN: kwestie politycznie nie wspierają złotego

Narodowy Bank Polski podniósł początkiem września referencyjną stopę procentową o 25 pb do 6,75%, co było zgodne z wyceną rynkową przed posiedzeniem. Na konferencji prasowej, prezes Glapiński zaznaczył, że NBP nie zakończył formalnie cyklu zacieśniania i dalsze podwyżki stóp będą uzależnione od danych.Glapiński powiązał również ścieżkę inflacji w 2023 r. ze stopniem podwyżki regulowanych cen energii w styczniu oraz z przyszłymi decyzjami rządu o przedłużeniu obecnych programów mających na celu złagodzenie presji cenowej.

Tymczasem, relacje pomiędzy Polską a UE pozostają… złożone i napięte. Na początku czerwca UE oficjalnie zatwierdziła przekazanie Polsce udziału w unijnym Funduszu Odbudowy. W rzeczywistości jednak żadna z tych dotacji ani pożyczek nie została jeszcze przekazana, ponieważ UE nalega, by Polska podjęła dalsze działania naprawcze w zakresie zmiany reformy sądownictwa.

Dodatkowo, polski rząd oficjalnie odrzucił inicjatywę UE dotyczącą opłat od producentów energii w ramach szerszej próby rozwiązania kryzysu energetycznego.

Wspomniane kwestie polityczne nie pomagają polskiej złotówce.

Zobacz również: Cena złota runęła! Kluczowe wsparcie przełamane, XAU/USD najniżej od marca 2020

Kurs EUR/PLN jeszcze nie jest odpowiednio nisko do zakupów, uważa Credit Suisse

Eksperci z Credit Suisse rekomendują wstrzymanie się z zakupami euro w oczekiwaniu na przecenę.

XTB

– Szukalibyśmy kupna EUR/PLN w okolicach dolnej granicy naszego zakresu docelowego 4,65-4,90 zł. Podejrzewamy, że znaczące przełamanie poniżej tego poziomu (np. do 4,60) będzie wymagało znacznego złagodzenia konfliktu Rosja/Ukraina. Uważamy, że złoty pozostanie bardzo wrażliwy na konflikt rosyjsko-ukraiński. – stwierdzili analitycy walutowi Credit Suisse.

Kurs euro do złotego: poziom 4,65 zł odpowiedni na kupno EUR wg Credit Suisse
Kurs EUR/PLN. Źródło: tradingview.com

Alternatywnie, moglibyśmy wyobrazić sobie spadek EUR/PLN do przedziału 4,50-4,60 zł w przypadku, gdyby unijne fundusze naprawcze rzeczywiście zostały przekazane Polsce. – dodali. – Wpływ tych środków na bilans płatniczy może być bezpośredni, gdyż NBP może sprzedać część tych wpływów z euro na rynku walutowym.

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostep do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułS&P 500 to „najgorsza rzecz do posiadania”. Czy strategia Warrena Buffetta nadal działa?
Następny artykuł“Największy krach w historii”. Robert Kiyosaki każe kupować złoto, srebro i… bydło
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here