Naga MarketsKurs euro do złotego najwyżej od 10 lat! Czy dobije do 5 zł?Kurs euro nie był tak drogi od 10 lat, jak maksimum z ostatniego tygodnia. Powodem takiej zwyżki pary EUR/PLN jest przede wszystkim deprecjacja polskiej waluty, która traci z uwagi na trudną sytuację gospodarczą w Polsce. W Unii Europejskiej sytuacja również jest optymistyczna a nagły rozwój pandemii dotknął niemal wszystkie kraje członkowskie. Na czterotygodniowy lockdown zdecydowały się już dwie najsilniejsze państwa: Niemcy oraz Francja.

  • Od początku roku euro podrożało o ponad 8,2%
  • Kurs przebił w zeszłym tygodniu wcześniejsze szczyty z marca
  • Jednocześnie wybił się na najwyższe poziomy dekady

Euro na 10-letnich maksimach

Kurs euro w połowie tego tygodnia dobił do najwyższego odczytu od 10 lat oraz przekroczył poziomy wyznaczane na marcowych szczytach wystrzeliwując do nawet 4,64590 dol. Oznacza to, że październik przyniósł ostatecznie zwyżkę kursu euro względem złotego o 1,67%

Forex Club
Kurs euro do złotego najwyżej od 10 lat! Czy dobije do 5 zł?
Notowania kursu EUR/USD w interwale tygodniowym. Źródło: tradingview.com

Euro mogło wskoczyć na jeszcze wyższe poziomy jednak zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego zastopowały dalszy wzrost kursu. Bank zasugerował, że konkretnie działania zostaną zapewne ogłoszone na grudniowym spotkaniu i choć jasnych deklaracji brak to wystarczyło to do przerwania aprecjacji euro.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD): prognoza niepewnej przyszłości na kolejne miesiące

Z kolei Narodowy Bank Polski na ten moment wstrzymuje się od dalszego obniżania stóp procentowych, ale warto jednak pamiętać, że w szeregach Rady Polityki Pieniężnej nie brakuje zwolenników niższych stóp.

Pandemia w Polsce nie zwalnia tempa i możliwe, że w pewnym momencie konieczna będzie szersza interwencja ze strony banku centralnego. Ryzyko wprowadzenia pełnego lockdownu jest całkiem spore, a rząd może w łatwy sposób uzasadnić go zastosowaniem takich rozwiązań u naszych zachodnich sąsiadów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here