Naga MarketsKurs euro do złotego będzie spadał w tym roku zdaniem analityków INGKurs euro do złotego w kwietniu wyznaczył lokalne szczyty na 4,678 zł i tym samym był najwyżej od 12 lat, czyli od okresu Globalnego Kryzysu Finansowego. Od tamtego czasu opadł on do okolic 4,54 zł. Analitycy ING spodziewają się, że euro może czekać dalsze osłabienie i możemy jeszcze w tym roku ujrzeć poziomy poniżej 4,50 zł.

  • Kwestia kredytów walutowych ma być już w dużej mierze wliczona w ceny
  • Kluczowa dla kursu EUR/PLN jest spodziewana nadwyżka na rachunku bieżącym Polski w tym roku
  • Polska gospodarka nie jest także narażona na kryzys w branży motoryzacyjnej, jak inne kraje Europy Środkowej

Euro potanieje w tym roku, twierdzą eksperci z ING

Kurs euro do złotego na początku maja wystrzelił do okolic 4,59 zł, ale okazało się, że była to tylko tymczasowa zwyżka. Obecnie euro notowane jest po 4,54 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednym z najważniejszych czynników dla złotego w ostatnim czasie jest kwestia kredytów frankowych. Zdaniem analityków ING, Piotra Popławskiego orz Rafała Beneckiego, będzie to działać korzystnie dla umocnienia polskiej waluty.

Sąd Najwyższy jak do tej pory przedstawił zbalansowane podejście do kwestii kredytów walutowych. Zatem, zmalało ryzyko natychmiastowego zakończenia spraw wliczając w to konwersję długu do PLN. Zdaje się, że rynek wliczył w ceny taki scenariusz. Spodziewamy się stopniowego osłabienia EUR/PLN, z uwagi na lokalne czynniki makroekonomiczne. – stwierdzili analitycy ING.

Według nich, kwestia kredytów frankowych jest już uwzględniona w kursach przez rynek.

Jak wynika z naszych oszacowań, rynek już w dużej mierze wliczył w ceny ryzyko wobec PLN związane z kwestią kredytów walutowych. Nasz model porównawczy (relative value model) ocenił wartość równowagi dla EUR/PLN (…) na poziomie nieco poniżej 4,50 zł, zatem niedaleko od obecnego poziomu. To tylko niecałe 2% niedowartościowania. – dodali.

fpmarkets

Zatem, analitycy ING Polska spodziewają się umocnienia polskiej waluty na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy.

invest

Spodziewamy się umiarkowanej aprecjacji złotego w pozostałej części tego roku. Postępowanie Sądy Najwyższego jak do tej pory nie wskazuje na scenariusz oferowania przez banki olbrzymich sum w ramach ugody. – zaznaczyli.

https://i2.wp.com/s3.tradingview.com/snapshots/q/QNWHoQxs.png?w=696&ssl=1Dostrzegamy kilka czynników, które wskazują na stopniową deprecjację EUR/PLN w pozostałej części roku i osiągnięcie 4,40 – 4,45 PLN pod jego koniec. Przede wszystkim, Polska (odmiennie od innych państw Europy Środkowej) nadal wykazuje znaczną nadwyżkę na rachunku bieżącym. Wynik w 2021 roku może być niższy niż w 2020 roku (powyżej 2%, w porównaniu do niemal 4% PKB), jednak wciąć dość wysoki. Polska jest w mniejszym stopniu zaangażowana w branżę motoryzacyjną w porównaniu do innych państw Europy Środkowej i kontynuuje ekspansję sektora usług i jego eksportu. – podkreślili eksperci z ING.

Zobacz również: Cena Bitcoina runęła wskutek decyzji Tesli o wycofaniu płatności w BTC

Co więcej, widzimy pewną niezgodę wśród RPP, co może wskazywać na szybsze podniesienie stóp procentowych niż wcześniej się spodziewano (I poł. 2022 roku). Członkowie RPP raczej nie spodziewali się wzrostu CPI w tak dużym stopniu jak na początku 2021 roku i już nie są tak przekonani co do tego, że wzrost ceny pozostanie dość wolny w 2022 r. – zauważyli Piotr Popławski i Rafał Benecki.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena złotówki | dolar notowania | bitcoin giełda wykres | złoty kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here