Naga MarketsKurs euro do funta (EUR/GBP) ze spadkową prognozą Danske na kolejne miesiąceKurs euro do funta (EUR/GBP) w ostatnich miesiącach konsoliduje w przedziale 0,85-0,87, jednak w średnim terminie należy uznać jednak, że trend jest spadkowy. Zdaniem analityków Danske Bank, będzie on trwał nadal w nadchodzących miesiącach, a do końca 2021 roku EUR/GBP opadnie według nich do 0,84.

  • Ryzyko polityczne związane z północno-irlandzką granicą i możliwym szkockim referendum niepodległościowym pozostaje nadal istotne
  • Brytyjska gospodarka ma dobrze poradzić sobie z odbudową w kolejnych miesiącach zdaniem Danske
  • Wielka Brytania może poradzić sobie lepiej z potencjalną zimową falą pandemii niż UE z uwagi na dotychczasowy sukces programu szczepień
  • Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs EUR/GBP w dół w średnim terminie wg Danske

Kurs euro do funta może spadać w kolejnych kilkunastu miesiącach, jak wynika z prognozy duńskiego banku inwestycyjnego. Fundamenty przemawiają raczej za funtem.Brytyjska gospodarka już jest w pełni otwarcia i choć PKB jeszcze nie wrócił do poziomu sprzed kryzysu pandemicznego, to odbudowa gospodarcza trwa pomyślnie. Spodziewamy się, że sytuacja w gospodarce będzie ulegać poprawie wraz z pozytywnymi nastrojami związanymi z programem szczepień, co oznacza, że Wielka Brytania może uniknąć trudnego okresu powrotu restrykcji. – stwierdzili eksperci z Danske. – Brytyjskie firmy dostosowują się do nowych porozumień wolnego handlu na linii UK-UE, chociaż generuje to pewne trudności.

Plus500

Nadal spodziewamy się, że GBP się umocni, chociaż w nieco bardziej umiarkowanym tempie niż na początku 2021 roku. Brytyjska gospodarka radzi sobie raczej nieco lepiej niż ta strefy euro. – dodali.

Kurs euro do funta (EUR/GBP) ze spadkową prognozą Danske na kolejne miesiące
Przygotowana przez Danske prognoza wzrostu PKB w UK. Źródło: Danske Bank.

– Bank of England jest nieco bliżej początku cyklu podwyżek stóp procentowych a funt brytyjski zapewne będzie korzystał z poprawy sentymentu inwestycyjnego wraz z umocnieniem dolara przez zacieśnienie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną i szczytem przemysłowego cyklu koniunkturalnego.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD) czeka wyższa zmienność przez ryzyko polityczne wg ING FX

Analitycy Danske Bank zwrócili jednak uwagę na ponowne zyskiwanie na znaczeniu istotnego ryzyka pojawienia się nastrojów risk-off na globalnych rynkach. To mogłoby potencjalnie zaszkodzić umocnieniu brytyjskiego funta.

Funt jest narażony na negatywny wpływ możliwego pojawienia się pesymizmu na rynkach czy oczekiwań gorszego radzenia sobie brytyjskiej gospodarki. – zauważyli analitycy Danske.

invest

 

Kurs euro do funta (EUR/GBP) ze spadkową prognozą Danske na kolejne miesiące
Kurs EUR/GBP. Źródło: tradingview.com

Nie znikają także czynniki ryzyka politycznego, które od wielu miesięcy czyhają na funta.

Rosnące ryzyko polityczne związane z napięciami na linii UE-UK w związku granicą północno-irlandzką mogą wpłynąć na osłabienie funta, podobnie zresztą jak możliwe drugie referendum niepodległościowe w Szkocji. – skomentowali.

Analitycy Danske Bank prognozują, że kurs euro do funta będzie kontynuować trend spadkowy w kolejnych kilkunastu miesiącach. Ich zdaniem EUR/GBP zakończy 2021 rok na poziomie 0,84, a do II połowy 2022 roku opadnie do 0,83 dol., gdzie będzie konsolidował do końca 2022 roku.

1M 3M 6M 12M 15M
Danske Bank 0,85 0,84 0,84 0,83 0,83
Konsensus analityków 0,85 0,85 0,85 0,85 0,84

 

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here